Οι μαθήτες του 5ου ΓΕΛ Πάτρας “Νοιάζονται και Δρουν”

Στα πλαίσια του προγράμματος “Nοιάζομαι και Δρω”, στο οποίο συμμετέχει το 5o ΓΕΛ , αποφασίσαμε με τους μαθητές μας να μεταδώσουμε το μήνυμα του εθελοντισμού, ένα μήνυμα αγάπης, ανθρωπιάς και αλληλεγγύης. Στόχος μας να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές για το θέμα της εθελοντικής προσφοράς Μυελού των Οστών.

Η δράση μας θα ξεκινήσει με την διαδικτυακή συμπλήρωση ερωτηματολογίων με θέμα: «Τι γνωρίζετε για τη δωρεά μυελού των οστών;». Στόχος μας να διερευνήσουμε τους προ ιδεασμούς, τις τυχόν παρανοήσεις αλλά και τους φόβους που πολύ πιθανόν να υπάρχουν γύρω από το τόσο ευαίσθητο θέμα της δωρεάς και  μεταμόσχευσης μυελού των οστών. Αυτό θα αποτελέσει μια εξαιρετική εφόρμηση ώστε να ενδιαφερθούν οι μαθητές μας να μάθουν περισσότερα γύρω από το θέμα αυτό. Η ομάδα μας βασιζόμενη σε γνώσεις που αποκόμισε από τη μελέτη του σχετικού κεφαλαίου της Βιολογίας Α΄ Λυκείου αλλά και από βιβλιογραφική και διαδικτυακή έρευνα, θα μπορέσει στη συνέχεια να συμβάλλει σε μια πρώτη ευαισθητοποίηση των συμμαθητών τους και γιατί όχι και των συγγενών τους. Αυτό θα επιτευχθεί  μέσω της κατασκευής αφίσας αλλά και απλών ενημερωτικών φυλλαδίων, που θα μοιραστούν στην υπόλοιπη σχολική κοινότητα. Αυτό θα είναι το πρώτο βήμα ώστε να αξιοποιηθεί με τον καλύτερο τρόπο η ενημερωτική συνάντηση που προγραμματίζουμε με τους εκπροσώπους του «Χάρισε Ζωή», που αποτελεί Κέντρο Ενημέρωσης και προσέλκυσης Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών του Πανεπιστημίου Πατρών (ΚΕΔΜΟΠ). Θα γίνουν λοιπόν οι μαθητές μας εθελοντές δράσης και πολλαπλασιαστές της ιδέας του εθελοντισμού, ώστε όταν θα ενηλικιωθούν, τόσο οι ίδιοι όσο και συμμαθητές τους, να γίνουν συνειδητοί δότες, προσφέροντας ελπίδα ζωής σε παιδιά αλλά και σε ενήλικες που χρειάζονται μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων!