Εκτάκια υιοθετούν Πρωτάκια

Η πρωτοβουλία “Εκτάκια υιοθετούν πρωτάκια” είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα .

Σκοπός του προγράμματος είναι η ομαλή προσαρμογή των μαθητών της Α’ Τάξης στο νέο σχολικό περιβάλλον, η ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων από τους μαθητές της Στ’ Τάξης και η ανάπτυξη της συνεργασίας και της αλληλεπίδρασης των τάξεων εντός της σχολικής μονάδας.

Βοηθά τους μαθητές της Α Δημοτικού  να νιώσουν ασφάλεια σε ένα καινούριο περιβάλλον και μαθαίνουν να συνυπάρχουν με τους μεγαλύτερους μαθητές., αφού τα μεγαλύτερα παιδιά του σχολείου, οι μαθητές της ΣΤ Δημοτικού αναλαμβάνουν να τα φέρουν σε επαφή με τον νέο κόσμο που ξετυλίγεται μπροστά τους.

Ο θεσμός της υιοθεσίας των παιδιών της Α’ Τάξης από τα παιδιά της Στ’ Τάξης είναι μια δημιουργική απάντηση για ένα δημοκρατικό σχολείο, όπου όλοι οι μαθητές συνυπάρχουν μακριά από  κάθε ίχνος εκφοβισμού.

This is me. What about you?

hello

Το δεύτερο eTwinning έργο για τη φετινή χρονιά 2023-2024 είναι το έργο

This is me ,What about you?

In this project the pupils will learn how to describe themselves and the places they live, learning valuable concepts and skills that integrate with several subjects (technology, citizenship, art, English, mother tongue, etc.).

Συμμετέχουν σε αυτό οι μαθητές της Γ τάξης

Αυτός είμαι εγώ. Τι γίνεται με εσάς;

Σε αυτό το έργο οι μαθητές θα μάθουν πώς να περιγράφουν τον εαυτό τους και τους τόπους που ζουν, μαθαίνοντας πολύτιμες έννοιες και δεξιότητες που ενσωματώνονται με διάφορα μαθήματα (τεχνολογία, ιθαγένεια, τέχνη, αγγλικά, μητρική γλώσσα, κ.λπ.).

Τα σχολεία που παίρνουν μέρος στο έργο εμφανίζονται στον παρακάτω χάρτη

• σχολεία που συμμετέχουν 1

European Christmas Tree Decoration Exchange 2023

Ξεφύλλισε το βιβλίο που δημιουργήθηκε ΕΔΩ

3333

Το σχολείο μας συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα European Christmas Tree Decoration Exchange 2023 .Σχολεία από διαφορετικές χώρες της Ευρώπης, ανταλλάζουν τα χριστουγεννιάτικα στολίδια που έχουν φτιάξει με τους εκπαιδευτικούς τους.Με αυτά θα στολίσουν το χριστουγεννιάτικο δέντρο του σχολείου, Ανταλλάζουν ακόμα κάρτες με χριστουγεννιάτικα έθιμα και πληροφορίες για τις χώρες τους

Οι επισκέψεις μας

Ολυμπιακό στάδιο Αθηνών

DSCN2523 1

Το σχολείο πραγματοποίησε επίσκεψη στο Ολυμπιακό  στάδιο της Αθήνας .Εκεί στο γήπεδο της καλαθοσφαίρισης ,όλα τα παιδιά γνώρισαν και έπαιξαν διάφορα αθλήματα. Ήταν μια όμορφη δραστηριότητα  που γέμισε ενθουσιασμό  και χαρά όλους τους μαθητές του 4ου Δημοτικού σχολείου Ιλίου

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

.jpg

επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Ακρόπολης για τους μαθητές της Δ και Ε τάξης του σχολείου για την παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος Τα γλυπτά του Παρθενώνα

επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά

1

Οι μαθητές της Δ τάξης του σχολείου επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά. Γνώρισαν την αρχαιολόγο Εύη Πίνη  και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα  Η καθημερινή ζωή των αρχαίων Ελλήνων τον 4ο και 5ο αιώνα π. Χ. Ήταν μια ωραία εμπειρία που συνδέθηκε με το μάθημα της Ιστορίας της φετινής χρονιάς

Folklore makes people alive!

FOLKLORE MAKES PEOPLE ALIVE LOGO1 1

Με ένα καινούργιο έργο ,συμμετέχουν οι μαθητές μας , στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning

777777 222222

Ένα έργο βιωσιμότητας, επιχειρηματικότητας και οικιακής οικονομίας βασισμένο σε δεξιότητες του 21ου αιώνα σε 4 κύκλους: 1.Έρευνα, 2. Συλλογή, 3. Μελέτη, 4. Δράσεις. 1. Έρευνα: Οι μαθητές αναζητούν πληροφορίες (διαδίκτυο, εγκυκλοπαίδειες, συνεντεύξεις συγγενών, επισκέψεις σε βιβλιοθήκες, μουσεία) σχετικά με την παράδοση, τις πεποιθήσεις και τα έθιμα των ανθρώπων της πόλης/περιοχής τους στην οποία ζουν. 2. Συλλογή: Οι μαθητές συλλέγουν φωτογραφίες και αντικείμενα ( αντικείμενα) τα οποία χρησιμοποιούσαν οι πρόγονοί τους στον τόπο που ζουν.3. Μελέτη των παραδοσιακών ιστοριών, θρύλων, παραμυθιών  και μύθοι, πεποιθήσεις και έθιμα των ανθρώπων του τόπου που ζουν. οι αφίσες που δημιούργησαν οι μαθητές 2.”Κάνουμε όπως έκαναν οι πρόγονοί μας!”

το δικό μας παιχνίδι

Με ένα σταυρόλεξο ξεκινήσαμε…

Ολυμπιακό στάδιο Αθηνών

DSCN2523 1