Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας “Ένα μήλο .. την ημέρα”

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από την Α’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Αλμυρής κατά το σχολικό έτος 2020-2021 στο πλαίσιο της Ευέλικτης Ζώνης και μέσω διαθεματικής προσέγγισης κατά τη διάρκεια των υπόλοιπων μαθημάτων (Γλώσσα, Μαθηματικά και Μελέτη Περιβάλλοντος).

Παιδαγωγικοί Στόχοι προγράμματος

1. Να μάθουν τα παιδιά ποια είναι η διαδρομή της τροφής στο σώμα μας και πως ο οργανισμός μας επεξεργάζεται τις τροφές
  2. Να συνειδητοποιήσουν ότι είναι απαραίτητο να τρώμε όλες τις τροφές και να τις διαχωρίζουν σε υγιεινές και σε μη υγιεινές.
  3. Να γνωρίσουν τις ομάδες τροφίμων, την προέλευσή τους και τη συμβολή τους στην υγεία μας.
  4. Να κατανοήσουν και να διαμορφώσουν στάσεις, αξίες και συμπεριφορές, που συνάδουν με τη φιλοσοφία της υγιεινής διατροφής και τις σωστές διατροφικές συνήθειες για σωματική, πνευματική και κοινωνική ευεξία.
  5. Να ευαισθητοποιηθούν παράλληλα με τα παιδιά και οι γονείς, γιατί ο τρόπος ζωής και η συμπεριφορά τους αποτελούν το καλύτερο παράδειγμα για αυτά.
  6. Να διασκεδάσουν τα παιδιά, να ψυχαγωγηθούν, να χαρούν, να αλληλεπιδράσουν και να μάθουν να συνεργάζονται δημιουργικά.