Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φιλοζωίας ” Συμβιώνοντας με τα ζώα”

Είχαμε τη χαρά να συμμετέχουμε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φιλοζωίας “Συμβιώνοντας με τα ζώα” , ο οποίος τελεί υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας. Η συμμετοχή μας πραγματοποιήθηκε με ένα ομαδικό ποιήμα,  μία ατομική συμμετοχή νηπίου που ζωγράφισε πώς νιώθει εκείνο συμβιώνοντας με τα ζώα, καθώς και με ομαδικές αφίσες 4 τμημάτων του νηπιαγωγείου μας.

Σκοπός της δράσης είναι η βελτίωση της καλής συμβίωσης των ανθρώπων με τα ζώα και η προαγωγή της Φιλοζωίας ως τρόπος ζωής. Επίσης είναι σημαντική η συνειδητοποίηση  της σημασίας των ζώων στη ζωή του ανθρώπου και η αποδοχή του σεβασμού απέναντι σε αυτά.

Οι μικροί μας καλλιτέχνες έβαλαν το ταλέντο και την αγάπη τους στη δημιουργία των καλλιτεχνημάτων αυτών.

Καλή Επιτυχία παιδιά! Σημασία έχει πάντα η προσπάθεια!!!

Ποιήμα