Εργαστήρια Δεξιοτήτων-Θεματικός Κύκλος “Φροντίζω το Περιβάλλον”

Με το τέλος του μήνα Νοεμβρίου, ολοκληρώθηκε το πρώτο εργαστήριο δεξιοτήτων στον θεματικό κύκλο “Φροντίζω το περιβάλλον”. Η θεματολογία του εργαστηρίου αυτού σχετίζεται με την κλιματική αλλαγή, τις φυσικές καταστροφές και την πολιτική προστασία. Ο τίτλος αυτού είναι: “Προστάτευσε το δάσος, είναι πηγή ζωής”.

Στο πλαίσιο του εργαστηρίου αυτού, οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή με τα δάση, τα οφέλη που παρέχουν στη φύση και στον άνθρωπο, τον κίνδυνο καταστροφής του και τέλος τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε  να τα προστατεύσουμε. Στόχος μας, είναι μέσα σε ένα αειφόρο σχολικό περιβάλλον  να αποκτήσουμε  περιβαλλοντική συνείδηση ως πολίτες του αύριο.

Παρακάτω παρουσιάζονται οι ομαδικές εργασίες-αφίσες που δημιουργήθηκαν από τους μαθητές μας με αγάπη για τη φύση!