Η 2η επίσκεψη μας στο 18ο Δημοτικό Σχολείο

Την Πέμπτη 4 Μαΐου 2023 πραγματοποιήθηκε η 2η κατά σειρά επίσκεψη των νηπίων του 9ου Νηπιαγωγείου στο 18ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης στα πλαίσια του σχεδίου δράσης της σχολικής μας μονάδας για την ομαλή μετάβαση. Μας υποδέχτηκε ο γυμναστής στην είσοδο του σχολείου και μας ξενάγησε στους χώρους εκγύμνασης των μαθητών στην αυλή αλλά και στο κλειστό γυμναστήριο. Μίλησε στα παιδιά για τη σημασία της καλής φυσικής κατάστασης αλλά και της σωστής συνεργασίας και επικοινωνίας μεταξύ των παιδιών και των εκπαιδευτικών. Οι μικροί μας μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν το περιβάλλον του Δημοτικού σχολείου να συνομιλήσουν με γνωστά παιδιά της Α΄ τάξης και να ΄ρθουν σε επαφή με τους δασκάλους και τον Διευθυντή . Η δράση μας τελείωσε παίζοντας παραδοσιακά παιχνίδια στον αύλειο χώρο και την υπόσχεση πως πολύ σύντομα τα παιδιά της πρώτης θα μας ανταποδώσουν την επίσκεψη.

Εις το επανιδείν!

δημοτικο