•Βράβευση Διαγωνισμού

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΗN ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ “PROJECT”

Η ΑΦΙΣΑ ΜΑΣ

Αγαπητοί γονείς

με μεγάλη μας χαρά σας ανακοινώνουμε ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες του 9ου Νηπιαγωγείου Δράμας (κατά το σχολικό έτος 2019-20)  με την καθοδήγηση των Νηπιαγωγών Σιδηροπούλου Παρθένας και Κάργα Μαριάνθης πήραν το 1ο βραβείο στην κατηγορία «Project», ο τίτλος του  «Ο ΠΟΝΤΟΣ ΖΕΙ», στον 4ο διαγωνισμό για τον «Πόντο» με τίτλο «Ποντιακός Ελληνισμός: Μνήμες και όνειρα, Παρελθόν, Παρόν και Μέλλον».

Ο διαγωνισμός συνδιοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Α/θμιας Εκπ/σης  Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ. υπό την αιγίδα της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την Unesco και με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας της Κύπρου.

Ο διαγωνισμός αυτός συγκεντρώνει κάθε φορά πλήθος σχολείων όχι μόνο από την Ελλάδα, αλλά και από όλον τον κόσμο. Στον 4ο κατά σειρά διαγωνισμό για την σχολική χρονιά 2019-2020, συμμετείχαν 151 σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, γενικής και ειδικής αγωγής, από την Ελλάδα, την Κύπρο, τη Γερμανία, την Αλβανία, την Αυστραλία και τη Μεγάλη Βρετανία.

Τα μέλη της επιτροπής αξιολόγησαν 1.140 μαθητικές δημιουργίες και επέλεξαν τις καλύτερες σε κάθε κατηγορία.

Κάθε έργο αξιολογήθηκε ως προς τη συνάφειά του με το θέμα του διαγωνισμού, την αρτιότητά του, τα μηνύματα, την πρωτοτυπία και την ποιότητά του. Επίσης, ελήφθη υπόψη ο βαθμός συμμετοχής των μαθητών – σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η Επιτροπή, περίπου 9.000 μαθητές και 360 εκπαιδευτικοί διεκδίκησαν τη διάκριση.

Πόσο χαρούμενες και πόσο υπερήφανες αισθανόμαστε για την μεγάλη επιτυχία των παιδιών μας που με τη διάκρισή τους αυτή μας έκαναν χαρούμενες και υπερήφανες και απέφεραν μια  τιμητική διάκριση στη σχολική μας μονάδα.

Η Προϊσταμένη

Σιδηροπούλου Παρθένα

Πατήστε τον σύνδεσμο για να δείτε το βίντεο:

Ο ΠΟΝΤΟΣ ΖΕΙ