- 🇬🇷🇬🇷🇬🇷 25η Μάρτη 1821!! 🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷
Παίξαμε Κουκλοθέατρο “Τα ΕΛΛΗΝΑΚΙΑ” της Ευγενίας Φακίνου..! 😊
Τα παιδιά τραγούδησαν και έκαναν αναπαράσταση το χορό των “Κλεφτων” και τον” χορό του Ζαλόγγου” :
” Έχε γειά καημένε κόσμε έχε γειά γλυκιά ζωή… Έχετε γειά βρυσούλες λόγοι βουνά ραχουλες..!”
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ!!!
17 Νοέμβρη -Επέτειος του πολυτεχνείου
Γιορτή με κουκλοθέατρο :
Παίξαμε την Ντενεκεδουπολη!!!
Δραματοποιηση Παραμυθιού με τίτλο:
” Στο δάσος”
28η Οκτωβρίου
Με αφορμή τον εορτασμό της εθνικής επετείου συζητήσαμε για τα γεγονότα του ’40
Έτσι, διαβάσαμε τη “ΦΑΛΑΙΝΑ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ” του Ε. ΤΡΙΒΙΖΑ
αλλά και το'”Κανονι της Ειρήνης”
το οποίο αξιοποιήθηκε περαιτέρω καθώς οι μαθητές μίλησαν και κατέγραψαν τις σκέψεις σχετικά με τον πόλεμο και την ειρήνη, δημιουργώντας μια αφίσα που αναρτήσαμε στην τάξη μας. Η δραστηριότητα αυτή έδωσε στα παιδιά την ιδέα να παίξουν κουκλοθέατρο την ιστορία .
Στη συνέχεια στολίσαμε τις τάξεις και το Νηπιαγωγείο μας κρεμώντας σημαιάκια και χειροτεχνίες και ετοιμάστηκαμε με πολλή χαρά για τη σχολική μας γιορτή.
Με πολύ ενδιαφέρον ταξινομησαμε και ομαδοποιησαμε εικόνες με θεμα τον Πόλεμο και την Ειρήνη και στη συνέχεια μιλήσαμε για τα συναισθήματα που μας προκαλούν μέχρι που ηρθε η στιγμή να ζωγραγισουμε την Ειρήνη και τον Πόλεμο όπως τον φανταζόμαστε :
Τέλος ο εορτασμός της 28η Οκτωβρίου ολοκληρώθηκε με την απαγγελία ποιημάτων από τους μαθητές μας αλλά και την παρέλαση που πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας με παρουσία γονέων.
ΖΗΤΩ Η 28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ !!! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ !!!