Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Την Πέμπτη 4 Απριλίου οργανώθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση αφιερωμένη στα ζώα, δεσποζόμενα και αδέσποτα, μιας και η 4η Απριλίου καθιερώνεται πλέον ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας.

Καλεσμένος   στην εκδήλωσή μας ήταν ο  καθηγητής Κτηνιατρικής τού Α.Π.Θ. κ. Παπάζογλου Λυσσίμαχος, ο οποίος  ενημέρωσε τους μαθητές για τα διάφορα θέματα που αφορούν στην ευημερία των ζώων, τη σημασία της υπεύθυνης φροντίδας, τον σεβασμό και την ευαισθησία για τα ζώα και πώς οι ίδιοι μπορούν να συμβάλουν στη βελτίωση της ζωής των μικρών μας φίλων, διαμορφώνοντας έτσι μια θετική στάση ώστε να γίνουν υπεύθυνοι πολίτες και φιλόζωοι άνθρωποι στο μέλλον.

20240404 093758 censored 20240404 093844 censored

Αυτό όμως που ο κ. Παπάζογλου τόνισε ήταν τα οφέλη και κυρίως η αγάπη που λαμβάνει κανείς από τους τετράποδους φίλους μας, τη βοήθεια που προσφέρουν σε άτομα με ειδικές ανάγκες, αλλά και τα πλεονεκτήματα της συμβίωσης με ένα κατοικίδιο, και συγκεκριμένα τη θετική επίδραση που έχει η συμβίωση αυτή στην ψυχολογία των παιδιών.

Η εκδήλωσή μας τελείωσε με συζήτηση σχετικά με τη στάση που πρέπει να έχουμε όλοι απέναντι στα ζώα, σχετικά με το πώς η αναγνώριση και ο σεβασμός των δικαιωμάτων τους αποτελεί στοιχείο πολιτισμού, αλλά και την υποχρέωση που έχει κάθε πολιτισμένο άτομο να προασπίζεται ενεργά αυτά τα δικαιώματα.

20240404 094710 censored 20240404 094952 censored

Ευχαριστούμε  τον κ. Παπάζογλου Λυσσίμαχο για την εξαιρετική παρουσίαση. Μαθητές και εκπαιδευτικοί μάθαμε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα για την προστασία και φροντίδα των τετράποδων φίλων μας, που το μόνο που ζητούν από εμάς είναι αγάπη