Πώς να μιλήσουμε με τα παιδιά μας;

ο ρολος των γονιων ςτη διαχειριςη της κριςης

η ένωση συλλόγων γονέων Μαθητών δήμου Ρέθυμνου

σας προσκαλεί να συμμετάσχετε στη συζήτηση

που θα γίνει την τετάρτη, 21/12, ώρα 19:00

στο γυμναστήριο του 1ου γυμνασίου – λόφος τιμίου σταυρού.

Είναι ανάγκη να σκεφτούμε νηφάλια,

να διακρίνουμε τις ευθύνες μας

αλλά και να βρούμε κατευθύνσεις στήριξης

– και των παιδιών και δικές μας.

Εισηγητές:

Στέφανος Πλεξουςάκης – κωνσταντίνα δεληγιάννη

(ψυχολόγοι ΚΕΔΔΥ)

Την Πέμπτη 23 και Παρασκευή 24η Μαρτίου 2011 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου 1821. Η παραπάνω εκδήλωση έγινε με συνεργασία των τμημάτων Ε1 και Στ2 και των δασκάλων τους Λαχνιδάκη Ιωάννη και Βεργάκη Νικόλαο. Συμμετείχε με χορωδία η μουσικός του σχολείου Πασπαράκη Δήμητρα. Το πρόγραμμα της γιορτής περιελάμβανε παρουσίαση των κύριων στιγμών του απελευθερωτικού αγώνα των Ελλήνων με συνδυασμό λόγου, ήχου και εικόνας με τη βοήθεια της ψηφιακής τεχνολογίας, αυτοδημιούργητα επιτραπέζια παιδαγωγικά παιγνίδια και τραγούδια από τη χορωδία. Την παραπάνω εκδήλωση παρακολούθησαν οι τάξεις του σχολείου σε ξεχωριστές παραστάσεις, έχοντας έτσι την ευκαιρία να παίξουν όλοι τα παιδαγωγικά παιχνίδια, γεγονός που άρεσε πολύ στους μαθητές και έτσι αβίαστα πέρασε το μήνυμα του εορτασμού της παλιγεννεσίας του ελληνικού έθνους.