Οι Οργανούληδες πάνε στο Δημοτικό Σχολείο

organoulidessite 100.width 1280Την Τετάρτη 15/3/2023, οι μαθητές και μαθήτριες των Β και Ε τάξεων παρακολούθησαν σε ζωντανή μετάδοση (live streaming) το πρόγραμμα αγωγής υγείας “Οι Οργανούληδες πάνε στο Δημοτικό Σχολείο“από τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων και το Υπουργείο Υγείας με την υποστήριξη του Ιδρύματος Ωνάση.

2

“Από τι είναι φτιαγμένοι οι άνθρωποι; Ποια όργανα του σώματός σας ξέρετε; Πώς προστατεύετε την υγεία σας; Πώς ένας γιατρός μπορεί να αντικαταστήσει ένα όργανο, το οποίο δεν λειτουργεί σωστά, με κάποιο άλλο;”

Αυτές οι δύσκολες ερωτήσεις γίνονται εύκολες ιστορίες μέσα από τους χαρακτήρες των «Οργανούληδων», που σχεδιάστηκαν ειδικά για τα παιδιά και το μάθημα της Αγωγής της Υγείας του Υπουργείου Παιδείας.

Οι μαθητές της Ε τάξης συζήτησαν για τον εθελοντισμό, στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων, με την κ. Γεωργία Λιναράκη (εθελόντρια, μητέρα μαθητή του σχολείου μας), για τις εθελοντικές δράσεις και τη συμμετοχή όλων μας!

1