Webex – Ρυθμίσεις ήχου συσκευών

Κατά την εξ αποστάσεως εκπαίδευση μέσω της πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης webex, έχουν παρατηρηθεί κάποια προβλήματα στον ήχο του μικροφώνου των συσκευών που χρησιμοποιούν οι μαθητές/τριες (ιδιαίτερα όσοι χρησιμοποιούν tablet και smartphones).

Ακολουθούν οδηγίες για να αλλάξετε τη ρύθμιση του ήχου (μόνο όσοι έχετε ακόμα προβλήματα στον ήχο και ακούγεστε σαν “robot” ή η φωνή μεταδίδεται με καθυστέρηση). Ελπίζουμε να σας βοηθήσουν!

Η ρύθμιση θα γίνει μόλις ο/η μαθητής/μαθήτρια συνδεθεί στην ψηφιακή τάξη του εκπαιδευτικού.

Για ηλεκτρονικούς υπολογιστές η ρύθμιση γίνεται από τη γραμμή μενού και την επιλογή:

Για τα tablet και smartphone η ρύθμιση γίνεται όπως παρακάτω:

Στο κάτω μέρος της οθόνης εμφανίζεται το πλαίσιο:

Κάνουμε κλικ στις … (τρεις τελίτσες) και επιλέγουμε Settings

Επιλέγουμε Audio & video

Αν στο Audio είναι ενεργοποποιημένη η επιλογή Remove Background noise, σύρουμε και την απενεργοποιούμε.

Την απενεργοποίηση του ” Remove Background noise” την βρίσκουμε και στις ρυθμίσεις ηχείων και μικροφώνου και σε ηλεκτρονικό υπολογιστή. Προσοχή! Απενεργοποιούμε την παραπάνω επιλογή ΜΟΝΟ αν έχει πρόβλημα το μικρόφωνό μας!