Αρχείο ημέρας 15 Μαΐου 2024

Καλωσορίσατε

Σας καλωσορίζουμε στην ιστοσελίδα του 9ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς.

Στόχος της είναι η δημιουργία ενός παραθύρου επικοινωνίας μεταξύ των μελών της σχολικής κοινότητας αλλά και με την τοπική κοινωνία.

Προσδοκούμε ο διαδικτυακός μας χώρος να αποτελέσει πηγή έγκυρης και έγκαιρης πληροφόρησης για όλα τα θέματα και τις δραστηριότητες της σχολικής μας μονάδας.

Πρόσφατα σχόλια

Kατηγορίες

Ο Γαλάζιος Καβαλάρης επισκέπτεται τη ΣΤ’ τάξη

Η Στ΄τάξη, στο πλαίσιο του μαθήματος των Γερμανικών, με την καθοδήγηση της αντίστοιχης εκπαιδευτικού Στεφανίας Κοσμίδου, υλοποίησε ένα project τις ημέρες πριν τις διακοπές του Πάσχα, με θέμα το κίνημα ζωγραφικής του ‘’Γαλάζιου Καβαλάρη’’ (1911-1914).

IMG 4249

Στο διδακτικό βιβλίο Paul, Lisa & Co, παρουσιάζονται στο 5ο κεφάλαιο τα κατοικίδια και τα χρώματα. Εκεί εμφανίζεται ένας πίνακας του Franz Marc με θέμα ένα γαλάζιο άλογο.

Με αφορμή αυτόν τον πίνακα, αναζήτησαν οι μαθητές πληροφορίες για τους ιδρυτές του κινήματος, τον Franz Marc  και τον Wassily Kandinsky, τη φιλοσοφία του κινήματος και για τις συνέπειες του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου. Παρουσίασαν στην τάξη τις εργασίες τους αλλά και πίνακες του κινήματος που τους έκαναν εντύπωση.

IMG 4242 IMG 4244

Στη συνέχεια ζωγράφισαν τους δικούς τους πίνακες, οι οποίοι ήταν εμπνευσμένοι από αυθεντικούς πίνακες των δυο ζωγράφων και έδωσαν γερμανικά ονόματα στα έργα τους. Δημιούργησαν πόστερ με πληροφορίες του κινήματος, έργα των ζωγράφων αλλά και δικά τους έργα. Οι εξαιρετικές εργασίες τους αναρτήθηκαν στο ισόγειο του σχολείου.

IMG 4247   IMG 4241

IMG 4098  IMG 4097

IMG 4095  IMG 4245

IMG 4251

Ο Γαλάζιος Καβαλάρης, μετά τη σύντομη επίσκεψή του στο 9ο Δημοτικό, κάλπασε πάνω στο λευκό του άλογο και χάθηκε μέσα στον κόσμο της Τέχνης.

Η Βιβλιοθήκη μας

Μάιος 2024

12/6/1965: Παρουσιάζεται η θεωρία του Big Bang για τη δημιουργία του σύμπαντος
    Η Μεγάλη Έκρηξη(αγγ: Big Bang) είναι κοσμολογική θεωρία σύμφωνα με την οποία το Σύμπαν δημιουργήθηκε από μια υπερβολικά πυκνή και θερμή κατάσταση, πριν από περίπου 13,8 δισεκατομμύρια χρόνια. Η θεωρία αυτή για τη δημιουργία του Σύμπαντος είναι η πιο διαδεδομένη σήμερα στην επιστημονική κοινότητα.
       - Σχετικές αναρτήσεις

12/6: Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παιδικής Εργασίας
    Η Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παιδικής Εργασίας καθιερώθηκε από τη Διεθνή Οργάνωση Εργασία με στόχο την καταπολέμηση της παιδικής εργασίας και πιο συγκεκριμένα τον περιορισμό της παράνομης διακίνησης παιδιών. Υπολογίζεται ότι κάθε χρόνο, περίπου 1,2 εκατομμύρια παιδιά πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης ενός καλά οργανωμένου δικτύου, που έχει στήσει μια γέφυρα μεταφοράς παιδιών από τις αναπτυσσόμενες στις βιομηχανικά αναπτυγμένες χώρες. Η 12η Ιουνίου είναι, επίσης, αφιερωμένη στα παιδιά της αφρικανικής ηπείρου, που στην πλειοψηφία τους εργάζονται από πολύ τρυφερές ηλικίες και κάτω από αντίξοες συνθήκες.
       - Σχετικές αναρτήσεις