Αρχείο ημέρας 15 Μαΐου 2024

Ο Γαλάζιος Καβαλάρης επισκέπτεται τη ΣΤ’ τάξη

Η Στ΄τάξη, στο πλαίσιο του μαθήματος των Γερμανικών, με την καθοδήγηση της αντίστοιχης εκπαιδευτικού Στεφανίας Κοσμίδου, υλοποίησε ένα project τις ημέρες πριν τις διακοπές του Πάσχα, με θέμα το κίνημα ζωγραφικής του ‘’Γαλάζιου Καβαλάρη’’ (1911-1914).

IMG 4249

Στο διδακτικό βιβλίο Paul, Lisa & Co, παρουσιάζονται στο 5ο κεφάλαιο τα κατοικίδια και τα χρώματα. Εκεί εμφανίζεται ένας πίνακας του Franz Marc με θέμα ένα γαλάζιο άλογο.

Με αφορμή αυτόν τον πίνακα, αναζήτησαν οι μαθητές πληροφορίες για τους ιδρυτές του κινήματος, τον Franz Marc  και τον Wassily Kandinsky, τη φιλοσοφία του κινήματος και για τις συνέπειες του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου. Παρουσίασαν στην τάξη τις εργασίες τους αλλά και πίνακες του κινήματος που τους έκαναν εντύπωση.

IMG 4242 IMG 4244

Στη συνέχεια ζωγράφισαν τους δικούς τους πίνακες, οι οποίοι ήταν εμπνευσμένοι από αυθεντικούς πίνακες των δυο ζωγράφων και έδωσαν γερμανικά ονόματα στα έργα τους. Δημιούργησαν πόστερ με πληροφορίες του κινήματος, έργα των ζωγράφων αλλά και δικά τους έργα. Οι εξαιρετικές εργασίες τους αναρτήθηκαν στο ισόγειο του σχολείου.

IMG 4247   IMG 4241

IMG 4098  IMG 4097

IMG 4095  IMG 4245

IMG 4251

Ο Γαλάζιος Καβαλάρης, μετά τη σύντομη επίσκεψή του στο 9ο Δημοτικό, κάλπασε πάνω στο λευκό του άλογο και χάθηκε μέσα στον κόσμο της Τέχνης.