Αρχείο ημέρας 10 Ιανουαρίου 2021

Επανέναρξη των δια ζώσης μαθημάτων, την 11η Ιανουαρίου 2021

Ο Σύλλόγος Διδασκόντων του σχολείου μας σας εύχεται Καλή Χρονιά, με υγεία πάνω απ’ όλα.

Η Δευτέρα, 11η  Ιανουαρίου 2021, είναι η μέρα επανέναρξης των δια ζώσης μαθημάτων στα δημοτικά σχολεία, σύμφωνα με  τα προβλεπόμενα στο ΦΕΚ Τεύχος B’ 23/08.01.2021 μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 κατά τη λειτουργία τους.

Καταβάλλεται από την πλευρά μας κάθε δυνατή προσπάθεια να κρατηθούν τα παιδιά, και μέσω αυτών οι οικογένειές σας, όσο γίνεται πιο ασφαλείς, και σ’ αυτό σας χρειαζόμαστε εσάς, τους γονείς και κηδεμόνες, βοηθούς και στενούς συνεργάτες. Στηρίζετε έτσι και εσείς την εκπαιδευτική κοινότητα -μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς- και την εκπαιδευτιική διαδιακασία, καθώς επίσης ενισχύετε και την προσπάθεια της τοπικής κοινωνίας -και όχι μόνο- να λειτουργήσει σε μια κανονικότητα, αλλά και να περιορίσει ταυτόχρονα την περαιτέρω εξάπλωση της μάστιγας που μας ταλαιπωρεί όλους, και κοστίζει κάθε μέρα ανθρώπινες ζωές -αρκετές από αυτές πλέον γνωστών συνανθρώπων καισυμπολιτών μας.

Ευχαριστούμε, καλή αρχή και καλή δύναμη σε όλους.

Ιανουάριος 2021

5/5/2001: Ο Πάπας Ιωάννης Παύλος Β επισκέπτεται την Ελλάδα.
    Είναι η πρώτη επίσκεψη πάπα της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας μετά το σχίσμα.

5/5/: Παγκόσμια ημέρα για την Υγιεινή των Χεριών
    Η 5η Μαΐου είναι η Παγκόσμια ημέρα για την Υγιεινή των Χεριών και ιδιαίτερα είναι αφιερωμένη σε νοσηλευτές και μαίες για την συμβολή τους στην ασφάλεια των ασθενών, μητέρων και παιδιών σε όλους τους χώρους παροχής υγείας.