Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Τελετή αποφοίτησης ΣΤ’ τάξης 2019-20

Τελετή αποφοίτησης ΣΤ’ τάξης 2019-20

Την τελευταία μέρα του διδακτικού έτους, την Παρασκευή, 26 Ιουνίου 2020, στις 10:00, πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου μια ολιγόλεπτη τελετή αποχαιρετισμού των μαθητών/τριών της τάξης, με παράδοση αντιγράφων των Απολυτηρίων, καθώς και κάποιων αναμνηστικών από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Μαθητές της Ε’ τάξης, με μικρά ποιήματα και με τη συνοδεία τραγουδιών «ξεπροβόδισαν» και αποχαιρέτησαν τα παιδιά της ΣΤ’, την τελευταία μέρα τους στο Δημοτικό.

Τα παραπάνω βέβαια πραγματοποιήθηκαν με την τήρηση όλων των προληπτικών μέτρων κατά της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19, όπως προβλέπεται και από την απόφαση Αριθ. 72350/ΓΔ4, ΦΕΚ 2254/11-6-2020, που επιτρέπει «κατ’ εξαίρεση…τη διεξαγωγή τελετών αποφοίτησης σε ανοιχτό χώρο, με συμμετοχή μόνο των μαθητών, γονέων/κηδεμόνων και εκπαιδευτικών, τηρώντας την απόσταση του ενάμισι (1,5) μέτρου και λαμβάνοντας όλα τα αναγκαία μέτρα, ώστε να αποφεύγεται ο συνωστισμός…».

Η τελετή απευθυνόταν στο σύνολο των μαθητών/τριών της ΣΤ’, δηλαδή ακόμα και σε όσους δεν παρακολουθούσαν μαθήματα το τελευταίο διάστημα.

Η δασκάλα της τάξης κ. Βάσω Αντωνιάδου,  και ο Δ/ντής εκ μέρους του προσωπικού του σχολείου, ευχήθηκαν στα παιδιά καλή πορεία στην επόμενη βαθμίδα εκπαίδευσης, στο Γυμνάσιο, και παρευρισκόμενοι γονείς και μαθητές/τριες αποχαιρετίστηκαν για το καλοκαίρι.

Ιούλιος 2020

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
    Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.