Αρχείο ημέρας 29 Μαΐου 2020

Επαναλειτουργία του σχολείου για τον μήνα Ιούνιο 2020

Πληροφορίες για τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου, τα μέτρα προστασίας για μαθητές και εκπαιδευτικούς και τα μέτρα πρόληψης της διασποράς του COVID-19, κατά τη διάρκεια των μαθημάτων από την Δευτέρα 1η ως και την Παρασκευή 26 Ιουνίου 2020.

– Η προσέλευση των παιδιών θα γίνεται σε υποτμήματα  (α και β) των τάξεων, ώστε να υπάρχει μικρότερος αριθμός ατόμων και αποφυγή συνωστισμού. Το υποτμήμα στο οποίο ανήκει κάθε παιδί  έχει γνωστοποιηθεί με ηλεκτρονική αλληλογραφία.

-Για την πρώτη εβδομάδα, 1 ως 5 Ιουνίου, οι μαθητές των υποτμημάτων α θα προσέλθουν Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή και των υποτμημάτων β Τρίτη-Πέμπτη. Την εβδομάδα 8 ως 12 Ιουνίου θα προσέλθουν αντίστροφα, κ.ο.κ.

– Η άφιξη των παιδιών στο σχολείο θα γίνεται αυστηρά από τις 08:00 ως τις 08:15. Πριν και μετά από το διάστημα αυτό η αυλόπορτα θα είναι κλειστή. Τα παιδιά παραλαμβάνονται από εκπαιδευτικούς από την αυλόπορτα. Εκτός απο τα παιδιά, απαγορεύεται η είσοδος σε οποιονδήποτε άλλον.

– Πρωινή συγκέντρωση δεν θα πραγματοποιείται, η καθιερωμένη διαδικασία θα λαμβάνει χώρα εντός των αιθουσών.

– Λήξη μαθημάτων 13:15. Το πρόγραμμα μαθημάτων της κάθε ημέρας διατηρείται όπως είχε πριν την αναστολή λειτουργίας των σχολείων.

– Πρωϊνή ζώνη και Ολοήμερο πρόγραμμα δεν θα λειτουργήσουν.

– Το κυλικείο δε θα λειτουργεί, επομένως κρίνεται απαραίτητο τα παιδιά να είναι εφοδιασμένα από το σπίτι με τρόφιμα και νερό.

– Ισχυρή σύσταση τα παιδιά κατά την καθημερινή τους προσέλευση να έχουν δικό τους  αντισηπτικό υγρό ή αντισηπτικά μαντηλάκια, καθώς και πακέτο με χαρτομάντηλα/χαρτοπετσέτες.

– Αντισηπτικό υγρό κοινής χρήσης υπάρχει σε κάθε αίθουσα και κρεμοσάπουνο στις τουαλέτες.

– Οι τάξεις έχουν διαμορφωθεί κατάλληλα ώστε να υπάρχουν οι προβλεπόμενες από τις σχετικές διατάξεις αποστάσεις από μαθητή σε μαθητή. Οι μαθητές κάθονται ένας ανά θρανίο και διαγώνια, ώστε να μεγιστοποιείται η μεταξύ τους απόσταση.

– Έχουν προβλεφθεί διαφορετικές ώρες διαλειμμάτων ανά ομάδες τμημάτων, έτσι ώστε να μην υπάρχουν ταυτόχρονα πολλά τμήματα στο προαύλιο την ώρα του διαλείμματος. Επιπλέον έχουν προβλεφθεί διαφορετικές χωρικές ζώνες στο προαύλιο για κάθε τμήμα, ώστε να αποφεύγεται ο συγχρωτισμός.

– Επίσης δε θα γίνονται παιχνίδια με μπάλες και γενικότερα με αντικείμενα που μεταφέρονται από ένα παιδί σε άλλο.

– Τα παιδιά πρέπει να έχουν τη δική τους γραφική ύλη (μολύβια, γόμες, μαρκαδόρους, κ.λπ.), και να έχουν ενημερωθεί και από το σπίτι ότι δεν πρέπει να δανείζουν ούτε να δανείζονται πράγματα, καθώς και ότι πρέπει να πίνουν νερό από το δικό τους μπουκάλι και να αποφεύγουν να χρησιμοποιούν τις κοινόχρηστες βρύσες.

– Συνολικά τα παιδιά να είναι ενήμερα πως πρέπει να τηρούν τις αποστάσεις και να αποφεύγουν τη φυσική επαφή με συμμαθητές τους και άλλα παιδιά του σχολείου.

– Σύμφωνα με την Φ.7/ΦΜ/63728/ΓΔ4/27-5-2020 (ΦΕΚ 2031 Β’) Υ.Α. «Ρύθμιση  απουσιών μαθητών/τριών  Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  και  Σ.Μ.Ε.Α.Ε.  Π.Ε. και  Δ.Ε.  διδακτικού  έτους  2019-2020, σε περίπτωση που υπάρχει λόγος ο γονέας/κηδεμόνας να μην επιτρέπει στο παιδί να προσέρχεται στο σχολείο για το υπόλοιπο της σχολικής χρονιάς (για τον μήνα Ιούνιο), μπορεί να υποβάλλει σχετική υπεύθυνη δήλωση, την οποία θα βρει στο τέλος του παρόντος άρθρου. Η δήλωση μεταφορτώνεται στον υπολογιστή, συμπληρώνεται, υπογράφεται, και αφού σαρωθεί ή φωτογραφηθεί, αποστέλλεται στη διεύθυνση ηλεκτρονικής αλληλογραφίας του σχολείου: mail@9dim-kilkis.kil.sch.gr

– Γενικά η οποιαδήποτε επικοινωνία με το σχολείο πρέπει να γίνεται τηλεφωνικά ή ηλεκτρονικά και όχι με φυσική παρουσία για λόγους τήρησης των μέτρων πρόληψης. Αν πρόκειται για λόγους που απαιτούν αναπόφευκτα τη φυσική παρουσία πρέπει να προηγείται απαραίτητα τηλεφωνική επικοινωνία.

Υπεύθυνη Δήλωση Απουσίας λόγω COVID19