Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Αστροπαρατήρηση

Καλωσορίσατε

Σας καλωσορίζουμε στην ιστοσελίδα του 9ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς.

Στόχος της είναι η δημιουργία ενός παραθύρου επικοινωνίας μεταξύ των μελών της σχολικής κοινότητας αλλά και με την τοπική κοινωνία.

Προσδοκούμε ο διαδικτυακός μας χώρος να αποτελέσει πηγή έγκυρης και έγκαιρης πληροφόρησης για όλα τα θέματα και τις δραστηριότητες της σχολικής μας μονάδας.

Πρόσφατα σχόλια

Kατηγορίες

Αστροπαρατήρηση

Το βράδυ της Παρασκευής, 18 Οκτωβρίου 2019, σε συνεργασία με μια ομάδα φίλων της αστρονομίας, διοργάνωθηκε Αστροπαρατήρηση στην αυλή του σχολείου μας.

Με τη βοήθεια του καιρού και της θέσης των ουρανίων σωμάτων, την κατάλληλη ώρα,  δόθηκε η ευκαιρία στους παρευρισκόμενους να παρατηρήσουν μέσα από τα τηλεσκόπια τον Δία, τον Κρόνο, διάφορους αστερισμούς, και φυσικά, όταν ανέτειλε, τη λαμπρή σελήνη. Ανάμεσα στους καλεσμένους, παραβρέθηκαν από το σχολείο μας, μαθητές/τριες της ΣΤ’ τάξης με τη δασκάλα τους Βάσω Αντωνιάδου.

Φωτογραφίες της σελήνης όπως φαινόταν μέσα από το τηλεσκόπιο.

Η Βιβλιοθήκη μας

Οκτώβριος 2019

20/5/1835: Ο Όθωνας αναλαμβάνει τη διακυβέρνηση της Ελλάδας.
       - Σχετικές αναρτήσεις

20/5/: Παγκόσμια Ημέρα Μέλισσας
    Οι μέλισσες και άλλοι επικονιαστές όπως οι πεταλούδες, οι νυχτερίδες και το κολίμπρι απειλούνται ολοένα και περισσότερο από τις ανθρώπινες δραστηριότητες. Για να ενημερωθεί ο κόσμος σχετικά με την σημασία των επικονιαστών, τις απειλές που αντιμετωπίζουν και τη συνεισφορά τους στην βιώσιμη ανάπτυξη, ο ΟΗΕ καθιέρωσε την 20η Μαΐου ως Παγκόσμια Ημέρα της Μέλισσας.
       - Σχετικές αναρτήσεις