Eπίσκεψη της συγγραφέα Φιλιώς Νικολούδη στο σχολείο μας!

Την Τετάρτη 5 Ιουνίου επισκέφτηκε το σχολείο μας η συγγραφέας- εκπαιδευτικός κ Φιλιώ Νικολούδη, συνομίλησε με τα παιδιά της Γ1 και της Γ2 και τις εκπαιδευτικούς των τμημάτων , κ Κούρου, κ Μπαρουτά, κ Κατσιούρα, κ Πανοπούλου   και παρουσίασε το βιβλίο της “Το χαρούμενο Λιβάδι”. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν καθώς  γνωρίζουν το “χαρούμενο λιβάδι”από  το Βιβλίο της Γλώσσας της Γ΄τάξης! Το περιεχόμενό του είναι αγαπητό σε παιδιά και εκπαιδευτικούς καθώς επεξεργάζεται την έννοια της διαφορετικότητας και τη σπουδαιότητα της συνεργασίας και της συνύπαρξης.Τα παιδιά έκαναν πολλές ερωτήσεις στην κ Νικολούδη η οποία με πολύ καλή διάθεση απάντησε σε όλες. Όλοι μαζί εργάστηκαν  για τη δημιουργία ενός υπέροχου πίνακα με θέμα”το χαρούμενο λιβάδι” . Τη βάση του πίνακα δημιούργησε ο εικαστικός του σχολείου μας κ Τρύφων Τάσσιου. Η κ Νικολούδη εκφράστηκε πολύ θετικά για τα παιδιά, τις εκπαιδευτικούς και το σχολείο μας που το παρομοίασε με ένα χαρούμενο εργατικό μελίσσι!

Ευχαριστούμε θερμά την κ Νικολούδη για την παρουσία της στο σχολείο μας και την επικοινωνία με τα παιδιά μας

αρχείο λήψης 9th

αρχείο λήψης 10