Χριστουγεννιάτικες ευχές!

ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ

Αγαπητοί/ές γονείς, μαθητές/τριες και κηδεμόνες του σχολείου μας

σας ευχόμαστε Χρόνια Πολλά και Καλές Γιορτές!

O πίνακας που συνοδεύει τις ευχές μας  έχει τίτλο:

“Τα κάλαντα” ή “Ο Τυμπανιστής” και δημιουργήθηκε από το Νικηφόρο Λύτρα το 1872.

Είναι ένα σημαντικό έργο που παρουσιάζει ένα ελληνικό έθιμο αλλά και μια εικόνα της ελληνικής πραγματικότητας του 19ου αιώνα.

Είναι βράδυ και έχει πανσέληνο.Σε πολλά μέρη της Ελλάδας ακόμη και τώρα λένε βράδυ τα κάλαντα.

Τα πέντε παιδιά που ψάλλουν τα κάλαντα φορούν διαφορετικές  φορεσιές και πιθανά είναι διαφορετικών εθνικοτήτων .Ένα παιδί παίζει  τύμπανο, ένα παιδί παίζει φλογέρα, ένα παιδί κρατάει φαναράκι και ένα άλλο παιδί το καλάθι για τα φιλέματα..Όλα μαζί αποτελούν μια ομάδα που συνεργάζονται   για ένα κοινό σκοπό!

Υπάρχει και ένα παιδί μοναχικό που παρακολουθεί πίσω από  την ασβεστωμένη  μάντρα..

Ο χώρος φανερώνει φτώχεια  …η ψάθινη σκούπα,  το ξεραμένο δέντρο, ο πεσμένος κουβάς,  το αναποδογυρισμένο άγαλμα..

Η μητέρα με το μωρό παρακολουθεί και φιλεύει τα παιδιά με ρόδια και καρύδια.Το μωρό  συμβολίζει τη ζωή..   Τα ρόδια είναι σύμβολα καλοτυχίας και αφθονίας.

Ο πίνακας μας συγκινεί και  δίνει ελπίδα και αισιοδοξία προβάλλοντας  τις αξίες της συνεργασίας και της προσφοράς!!