Υλοποίηση περιβαλλοντικής δράσης

img826 page 0001

Την Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου και την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου υλοποιήθηκε στο σχολείο μας   από εκπρόσωπο της  Οικολογικής Εταιρείας  Ανακύκλωσης (ΟΕΑ),  πρόγραμμα (εγκεκριμένο από το ΥΠΑΙΘΑ)  περιβαλλοντικής ενημέρωσης-ευαισθητοποίησης των μαθητών  .  Το πρόγραμμα  είχε τίτλο”Ανακύκλωση – Αλλάζοντας Συμπεριφορές… Αλλάζουμε το μέλλον” και απευθυνόταν σε μαθητές από Γ΄έως Στ΄ τάξη.  Το πρόγραμμα  περιλάμβανε  παρουσίαση οπτικοακουστικού υλικού (powerpoint και προβολή video) και παρουσίασε  τα προβλήματα που προκύπτουν στο αστικό και φυσικό περιβάλλον από τη μη ορθή διαχείριση των απορριμμάτων.Οι παρουσιάσεις του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν ανά τμήμα μαθητών και η κάθε παρουσίαση είχε διάρκεια  μια διδακτική ώρα. Παρουσίασε επίσης   τον τρόπο με τον οποίο μπορούν οι μαθητές/εκπαιδευτικοί και οι οικογένειές τους να συμμετέχουν σωστά και ολοκληρωμένα στα προγράμματα ανακύκλωσης, που υλοποιούνται από το δήμο τους. Στο τέλος δόθηκαν στα παιδιά ενημερωτικά φυλλάδια και μαγνητάκια για να  θυμίζουν τις βασικές οδηγίες ανακύκλωσης!

img825 page 0001