Υλοποίηση Εκπαιδευτικού Προγράμματος ” Τhe Green City”

20230511 123524 Αντιγραφή

Tην Πέμπτη 11/5 οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τμημάτων του 9ου Δημοτικού σχολείου Ιλίου   και του 17ου Νηπιαγωγείου παρακολούθησαν κατά τάξεις το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα την Ανακύκλωση ” Τhe Green City”και συμμετείχαν σε δράση ανακύκλωσης εντός του σχολικού χώρου. Το πρόγραμμα που εντάσσεται στις δράσεις περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, υλοποιείται από την Περιφέρεια Αττικής και έχει σκοπό να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά στην πράξη της ανακύκλωσης, να τα ενημερώσει για τα είδη που ανακυκλώνονται και  τον τρόπο που υλοποιείται το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Για την καλύτερη ενημέρωση των παιδιών αξιοποιείται ειδικά διαμορφωμένο όχημα το οποίο ήρθε στο σχολείο και στάθμευσε στον αύλειο χώρο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες αφού ενημερώθηκαν από τον αρμόδιο εκπαιδευτή, διατύπωσαν τις απορίες τους,συζήτησαν και τέλος  είχαν την ευκαιρία να τοποθετήσουν τα είδη προς ανακύκλωση που είχαν φέρει από το σπίτι τους στους ειδικούς κάδους. Το πρόγραμμα ήταν πολύ ενδιαφέρον και εκτιμούμε ότι συνέβαλλε στη διαμόρφωση της θετικής στάσης για την ανακύκλωση υλικών αλλά και στην εκμάθηση σωστών πρακτικών για την υλοποίησή της .

20230511 092130 Αντιγραφή