Δράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Στο πλαίσιο της υλοποίησης δράσεων κατά της σχολικής βίας  με αφορμή την ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού (6 Μαρτίου) έγιναν δράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών, κατά τις ώρες των εργαστηρίων δεξιοτήτων στις Δ, Ε, ΣΤ, τάξεις  με  την αξιοποίηση σχετικών ταινιών που επέλεξε η  υπεύθυνη εκπαιδευτικός  κ Λιβανίου Ειρήνη.

Μετά από την προβολή κάθε ταινίας ακολουθούσε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων για το θέμα καθώς και δραστηριότητες όπως συμπλήρωση φύλλων εργασίας,  δημιουργία αφισών με συνθήματα και δημιουργία “συννεφόλεξου”με την αξιοποίηση του εργαλείου WordArt.

Προβλήθηκαν οι ακόλουθες ταινίες :

• Project yourself Rules Bullying
  • Videos for older kids/ Stopbullying.com
  • “Bullying” ταινία κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους
  • “StopBullying” ταινία μικρού μήκους από το 13ο Δημοτικό Αμαρουσίου
  • “Το παιδί με την κόκκινη γραμμή” ταινία μικρού μήκους.

Δράσεις  ευαισθητοποίησης κατά του σχολικού εκφοβισμού έγιναν επίσης στα τμήματα της Στ’τάξης από την ψυχολόγο κ Κωνσταντοπούλου και τον κοινωνικό λειτουργό κ. Καραθανασόπουλο,  με την προβολή βίντεο , συζήτηση και παιχνίδι ρόλων

Οι μαθητές της Στ΄τάξης δημιούργησαν βίντεο στις 28-02-2022 με το σύνθημα  “ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ” με την καθοδήγηση της υπεύθυνης για τη διδασκαλία της Πληροφορικής στη Στ΄τάξη  κ.Λαμπροπούλου Αναστασίας.

• Στις μικρότερες τάξεις έγιναν εικαστικές δραστηριότητες  μετά από συζητήσεις και αφηγήσεις σχετικών ιστοριών.
  •   Μεγάλη συλλογική δράση έγινε στην αυλή του σχολείου στις17-03-2022  όπου γράφτηκε το σύνθημα “ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ” από όλους τους μαθητές του σχολείου  με τις σχολικές τσάντες τους!!
  • Τέλος οργανώθηκε από το σχολείο μας διαδικτυακή εκδήλωση για τους γονείς και κηδεμόνες  με θέμα το σχολικό εκφοβισμό  στις 29-03-2022 με κύριους ομιλητές την ψυχολόγο κ. Κωνσταντοπούλου και τον κοινωνικό λειτουργό κ.  Καραθανασόπουλο.Aκολουθεί συνοπτικό κείμενο με τα κύρια σημεία της παρουσίασης των δύο ομιλητών για το σχολικό εκφοβισμό.
  • ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ- ΕΚΔΗΛΩΣΗ 29-03-22