Aπολύμανση σχολικού κτιρίου

Την Καθαρή Δευτέρα, με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ιλίου πραγματοποιήθηκε στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου απολύμανση του σχολικού κτιρίου από εξειδικευμένο συνεργείο για προληπτικούς λόγους.

Η δράση αυτή αποτελεί ένα από τα μέτρα που πήρε ο Δήμος Ιλίου για την προστασία των μαθητών από τον ιό COVID-19. Eπιπλέον ο Δήμος έχει εφοδιάσει τα σχολεία με αντιβακτηριδιακά υγρά και μαντηλάκια για την καθαριότητα και την υγιεινή των χεριών  καθώς και  με φυλλάδια με οδηγίες για την πρόληψη και προστασία των μαθητών.

Σύμφωνα με αυτές το πιο σημαντικό μέτρο πρόληψης είναι η τήρηση των κανόνων υγιεινής και καθαριότητας.  Συστήνεται  στους μαθητές να πλένουν συχνά  τα χέρια  και να αποφεύγουν την επαφή των χεριών με μάτια,μύτη,στόμα. Επίσης εάν νιώθουν αδιαθεσία να ενημερώνουν τους γονείς και να απευθύνονται στο γιατρό τους.