Τα σχολεία προστατεύουν το κλίμα

Το σχολείο μας συμμετέχει  για δεύτερη σχολική χρονιά 2020-21 , παρά την πανδημία και τη μη λειτουργία των σχολείων δια ζώσης, στο πρόγραμμα τα “σχολεία προστατεύουν το κλίμα” που διοργανώνει η Α/ΘΜΙΑ Εκπαίδευση  Δυτικής Θεσ/νικης το τμήμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης σε συνεργασία με το ΚΠΕ Κορδελιού -Βερτίσκου, το ίδρυμα Χαινριχ Μπελ και τη μη κερδοσκοπική Οργάνωση Αντιγόνη.
Στο σύντομο χρονικό διάστημα που ήταν ανοικτά τα σχολεία, κάναμε ενεργειακή περιήγηση με εκπρόσωπο  από το Δήμο Ευόσμου -Κορδελιού, τη μηχανικό από το πρόγραμμα, από το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων, το Διευθυντή του 9ου Δ.Σ Ευόσμου, εκπρόσωπο του 12ου Δ.Σ Ευόσμου και εκπαιδευτικούς  του 9ου δημοτικού που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, τηρώντας τα πρωτόκολλα και τις οδηγίες του ΕΟΔΥ. Σε διαφορετικές ημέρες έγιναν ενεργητικές περιηγήσεις των τμημάτων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα,  στον καυστήρα και σε εξωτερικούς χώρους του σχολείου καθώς και στο γυμναστήριο όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν πως λειτουργεί το σύστημα θέρμανσης να προσέξουν τους σωλήνες που μεταφέρουν το ζεστό νερό στα καλοριφέρ και να παρατηρήσουν τις φθορές  σε  παράθυρα και σωλήνες  εξωτερικού χώρου. Τα παιδιά αυτά ζωγράφισαν τους προβληματισμούς τους, έκαναν  προτάσεις για την εξοικονόμηση ενέργειας και αυτά αποτέλεσαν το υλικό για να δημιουργήσουμε τον οικοκώδικα  του σχολείου μας.
Το πρόγραμμα συνεχίζεται…..