Νοέ 08 2019

Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου

Νοέ 08 2019

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 1940

Μια πολύ όμορφη γιορτή μας χάρισαν τα τριτάκια μας και οι δασκάλες τους. Τους ευχαριστούμε.

Οκτ 21 2019

Εκπαιδευτική επίσκεψη Β και Γ τάξης στο κτήμα Τζιβάνη.

Οκτ 21 2019

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Β τάξης στα νερά Δίρφυς και στην φάρμα μανιταριών

Εκπαιδευτική επίσκεψη της ΣΤ τάξης στο θωρηκτό Αβέρωφ

Οκτ 15 2019

6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Αθλητικές δραστηριότητες από το ΥΠΑΙΘ

«ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΑΘΛΗΣΗ – ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ» ήταν το σύνθημα της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019.

Επισκεφτήκαμε το βιωματικό θεματικό πάρκο  «μια φορά και έναν καιρό»  και τα παιδιά ανά τάξη συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες.

Οκτ 02 2019

Δράση της Ελληνικής Εταιρείας Νόσου Alzheimer και Συγγενών Διαταραχών Χαλκίδας με την συμμετοχή του 9ου Δημοτικού

Συμμετοχή των τάξεων Ε και ΣΤ του σχολείου μας στην διαγενεακή εκπαιδευτική δράση «Περπατώ περπατώ εις το δάσος …» στο άλσος Κανήθου την Τετάρτη 25-9-2019 09.30-12.30.

Πρόκειται για μια δράση που διοργάνωσε η Ελληνική Εταιρεία Νόσου Alzheimer και Συγγενών Διαταραχών Χαλκίδας και περιλαμβάνε πικ-νικ, ανταλλαγή εμπειριών και ομαδικό παιχνίδι με τη συμμετοχή μαθητών, εκπαιδευτικών, ατόμων τρίτης ηλικίας και ατόμων με άνοια που παρακολουθούν τα προγράμματα του Κέντρου Ημέρας «Αγία Ειρήνη» με τους φροντιστές τους.

Η δράση συντονίστηκε από επαγγελματίες υγείας (ψυχοθεραπευτές, ψυχολόγους, κοινωνική λειτουργό , γυμνάστρια) καθώς και εθελοντές πρώτων βοηθειών και νοσηλεύτρια

Σεπ 30 2019

Ενημέρωση Γονέων

Η ενημέρωση θα γίνεται μετά τη λήξη του υποχρεωτικού σχολικού ωραρίου, δηλαδή μετά τις 13.15.

Α1 1η Δευτέρα κάθε μήνα
Α2 1η Δευτέρα κάθε μήνα
Β1 1η Παρασκευή κάθε μήνα
Β2 Τελευταία Παρασκευή κάθε μήνα
Γ1 Τελευταία Παρασκευή κάθε μήνα
Γ2 1η Δευτέρα κάθε μήνα
Δ1 Τελευταία Πέμπτη κάθε μήνα
Δ2 1η Τετάρτη κάθε μήνα
Ε1 1η Τετάρτη κάθε μήνα
Ε2 1η Τρίτη κάθε μήνα
ΣΤ1 1η Παρασκευή κάθε μήνα
ΣΤ2 1η Δευτέρα κάθε μήνα

Σεπ 30 2019

Δωρεά στη μνήμη του Λαυρέντη Μαχαιρίτσα

Ο διευθυντής και ο σύλλογος Διδασκόντων του 9ου Δημοτικού κατέθεσε το συμβολικό πόσο των 50 ευρώ στο «ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ» στην μνήμη του Λαυρέντη Μαχαιρίτσα

Σεπ 13 2019

Το πιο γλυκό ψωμί

Ταξιδεύουμε  σε αλλοτινούς καιρούς και χρόνους  με την δραματοποιημένη αφήγηση του λαϊκού παραμυθιού « Το πιο γλυκό ψωμί»

Ψαρεύουμε τις αρετές  του Βασιλιά και «γκρεμίζουμε»  την γκρίνια και την αχαριστία!

Κατασκευάζουμε  παραδοσιακούς  ανεμόμυλους.

Στο σταθμό των αισθήσεων ,αναγνωρίζουμε  τα δημητριακά  μέσω της αφής !

Ξεπερνάμε εμπόδια ,ιστούς και  δυσκολίες  για ν ανακαλύψουμε έργα τέχνης  με τα στάδια του κύκλου του ψωμιού!

Παιζουμε  παραδοσιακα παιχνιδια, τον Καρβελά  και την Πινακωτή!

Χορεύουμε το χορό του  Δρεπανιού και τραγουδάμε  στη μουσικοκινητική!

Συνανταμε τον Σπορεα και τον Γεωργό.

Θερίζουμε με το Θεριστή και ανεμίζουμε στ’ αλώνι.

Αλέθουμε και κοσκινίζουμε  με την Κυρα – Κοσκίνω  .

Μαθαίνουμε για το σιτάρι στη  λατρεία της εκκλησίας.

Ζυμώνουμε  το δικό μας πρόσφορο!

Επόμενα »