Απρ 01 2024

Πρωινό στο σχολείο για το Δ1

Συντάκτης: κάτω από Δ τάξη

Στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, στα πλαίσια της θεματικής ενότητας ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ετοιμάσαμε ένα πρωϊνό γεύμα στο αίθριο του σχολείου μας. Είχε προηγηθεί παρουσίαση σε power point σχετικά με τις ομάδες τροφών, τη χρησιμότητα τους για τη σωστή λειτουργία, ανάπτυξη και ευεξία του ανθρώπινου οργανισμού. Στη συνέχεια, οι μαθητές κλήθηκαν να σχεδιάσουν μενού πρωινού, μεσημεριανού κλπ γεύματος.
Ως κατακλείδα , ετοιμάσαμε ένα πρωινό γεύμα, όπου οι μαθητές κλήθηκαν να φέρουν φρέσκα αυγά, φρούτα, μέλι , ξηρούς καρπούς, σπιτικές μαρμελάδες. Χωρίστηκαν σε ομάδες εργασίας: διακόσμησης, ομάδα για στίψιμο χυμού, για κόψιμο φρούτων, για σερβίρισμα και τέλος, ομάδα καθαρισμού. Ενθουσιασμός πριν τη δράση, ενθουσιασμός και μεγάλη όρεξη κατά τη διάρκεια του γεύματος. Μια πολύ όμορφη και γευστική εμπειρία για όλους μας. Ελπίζουμε να άφησε ένα θετικό αποτύπωμα για σωστές διατροφικές συνήθειες στα παιδιά που θα θελήσουν να τις υιοθετήσουν στην καθημερινότητά τους.
Σταυρούλα Χρυσομαλλίδου
Βασιλική Βαρκάδου

IMG 20240327 084230

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρωινό στο σχολείο για το Δ1

Απρ 01 2024

Παραδοσιακές φορεσιές

Στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, στα πλαίσια της ενότητας ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ, έγινε παρουσίαση σε power point, των παραδοσιακών φορεσιών από όλη την Ελλάδα, του τρόπου ζωής των ανθρώπων, το είδος της κατοικίας τους κλπ. Διαβάσαμε παραδοσιακά παραμύθια , τραγουδήσαμε παραδοσιακά τραγούδια, χορέψαμε παραδοσιακούς χορούς.
Με σκοπό να παρατηρήσουν πιο προσεχτικά τις λεπτομέρειες, τα χρώματα και σχήματα, τα πολύπλοκα κοσμήματα των παραδοσιακών φορεσιών, οι μαθητές μας (Α-Στ΄τάξη) κλήθηκαν να
επιλέξουν και να ζωγραφίσουν τη δική τους φορεσιά.
Νησιώτες, Τσολιάδες, Φορεσιές της Κέρκυρας, της Μακεδονίας, της Κύμης, της Αττικής και πολλές άλλες αποτυπώθηκαν στο χαρτί και εκτέθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων στη γιορτή της 25 ης Μαρτίου.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παραδοσιακές φορεσιές

Περιφορά εικόνας Ευαγγελίστριας

photocards ai collage 5

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περιφορά εικόνας Ευαγγελίστριας

Παρέλαση 25ης Μαρτίου

Συντάκτης: κάτω από Ε τάξη,ΣΤ τάξη

Ευχαριστούμε θερμά όλα τους μαθητές που συμμετείχαν στην παρέλαση για την άψογη εμφάνισή τους.

photocards ai collage 4

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παρέλαση 25ης Μαρτίου

Γιορτή 25η Μαρτίου

Συντάκτης: κάτω από Ε τάξη

Ευχαριστούμε θερμά τα παιδιά της Ε τάξης και τους δασκάλους τους,  Βλασσά Ανθή και Ταχτσίδη Κώστα καθώς και όλους όσους βοήθησαν για την όμορφη γιορτή.

photocards ai collage 3

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιορτή 25η Μαρτίου

Μαρ 05 2024

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης “Τα ψηλά βουνα” από τους μαθητές της Δ τάξης

Συντάκτης: κάτω από Δ τάξη

“Τα ψηλά βουνά”  παρακολούθησε η Δ΄τάξη την Τρίτη 27-2-2024. Η εξαιρετική θεατρική παράσταση , βασισμένη στο ομώνυμο παιδικό μυθιστόρημα του Ζαχαρία Παπαντωνίου, που εκδόθηκε  το 1918 ως αναγνωστικό της Γ’ Δημοτικού, μας άφησε  τις καλύτερες εντυπώσεις.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης “Τα ψηλά βουνα” από τους μαθητές της Δ τάξης

Φεβ 29 2024

Ανακοίνωση εγγραφών σχολικού έτους 2024-2025 στην Α τάξη του δημοτικού σχολείου

Λήψη αρχείου

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανακοίνωση εγγραφών σχολικού έτους 2024-2025 στην Α τάξη του δημοτικού σχολείου

Ιαν 24 2024

Επίσκεψη διατροφολόγου στο σχολείο μας

Δευτέρα 15/1/2024, στα πλαίσια της βελτίωσης του άξονα της αυτοαξιολογησης της σχολικής μονάδας “Διδασκαλία μάθηση και αξιολόγηση”, επισκέφτηκε το σχολείο μας, μετά από πρόσκληση των εκπαιδευτικών της Δ’ τάξης, η διατροφολόγος κ. Ειρήνη Αγγελοπούλου. Η κ. Αγγελοπούλου είναι απόφοιτος του τμήματος Διαιτολογίας και Διατροφολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και είχε την ευγενική διάθεση να ενημερώσει τους μαθητές της Δ’ τάξης σχετικά με την υγιεινή, μεσογειακή διατροφή μέσα από μια εξαιρετική και στοχευμένη παρουσίαση. Οι μαθητές συμμετείχαν ευχάριστα στο συγκεκριμένο “μάθημα”, ζωγράφισαν το πιάτο τους, αξιολόγησαν τις διατροφικές τους συνήθειες με τη βοήθεια ενός κουΐζ, έλυσαν απορίες και τέλος πήραν ένα μικρό δωράκι! Ευχαριστούμε θερμά την κ. Αγγελοπούλου.

20240115 101050

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη διατροφολόγου στο σχολείο μας

Ιαν 23 2024

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Δ τάξης στο Αρχαιολογικό Μουσείο

Συντάκτης: κάτω από Δ τάξη

Τη Δευτέρα 22/1/2024 η Δ’ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο στην Αθήνα, το σπουδαιότερο μουσείο της χώρας και το πρώτο που ιδρύθηκε στο ελληνικό κράτος. Η επίσκεψη αυτή ήταν απόλυτα συμβατή με το μάθημα της Ιστορίας της Δ’ τάξης και μας έδωσε την ευκαιρία να θαυμάσουμε τα εντυπωσιακά αγάλματα, γλυπτά και αγγεία από τη γεωμετρική, αρχαϊκή και κλασσική εποχή, τα πολύτιμα ευρήματα από τις “πολύχρυσες Μυκήνες”, τις υπέροχες τοιχογραφίες από το Ακρωτήρι της Θήρας, αντιπροσωπευτικές του Κυκλαδικού πολιτισμού καθώς και πολλά άλλα αξιόλογα και μοναδικά εκθέματα, δείγματα της ελληνικής αλλά και της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς.

αρ

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική επίσκεψη της Δ τάξης στο Αρχαιολογικό Μουσείο

Δεκ 21 2023

Χριστουγεννιάτικα κάλαντα στον Μητροπολίτη

Συντάκτης: κάτω από Δ τάξη

Χριστουγεννιάτικα κάλαντα έψαλαν οι μαθητές της Δ΄τάξης στον Μητροπολίτη Χαλκίδας κ. Χρυσόστομο την Τρίτη 19/12/2023. Τους μαθητές συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί της τάξης και η μουσικός του σχολείου.

RSCN0138

RSCN0139