9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΑΛΕΩ

ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΕΝΑΝΤΙΩΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ

Ιούν 202128

ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΕΝΑΝΤΙΩΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ

Πολλές φορές τυγχάνει να παρατηρούμε τα παιδιά μας να θυμώνουν εύκολα, να μας αντιμιλούν και να μας δείχνουν ανυπακοή σε ό,τι τους λέμε. Αρνούνται να συνεργαστούν εκδηλώνοντας ένα ιδιαίτερα επιθετικό τρόπο, ο οποίος συγκρούεται με την υπόλοιπη οικογένεια. Η τακτική και συνεχόμενη ‘ανυπακοή’ και εχθρότητα με αποτέλεσμα την έναρξη και δημιουργία αστάθειας, θυμού και προβλημάτων στις οικογενειακές και κοινωνικές σχέσεις πρέπει ως γονείς να μας αφυπνίσει έχοντας στο νου μας την υποψία Εναντιωματικής Προκλητικής Διαταραχής (επομένως  την έγκαιρη και ενδελεχή εξέταση του παιδιού από Παιδοψυχίατρο, αναπτυξιολόγο κ.ο.κ).

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ.

• Ανυπακοή στους κανόνες.
  • Προσβλητική συμπεριφορά η οποία γίνεται σκόπιμα απέναντι στους άλλους.
  • Απρεπές λεξιλόγιο το οποίο πληγώνει κατά την εκδήλωση θυμού.
  • Αρνητική διάθεση, το παιδί παρουσιάζεται συνεχώς ανήσυχο και ευερέθιστο.
  • Αδυναμία ελέγχου θυμού και ψυχραιμίας.
  • Συχνές και οξύθυμες αντιδράσεις.
  • Λογομαχίες με γονείς και δασκάλους.
  • Το παιδί με Ε.Π.Δ χρησιμοποιεί το ψέμα ως συχνή δικαιολογία για ο,τιδήποτε έχει συμβεί με δικό του φταίξιμο.
  • Σκόπιμη προσβλητική συμπεριφορά απέναντι σε άλλους ανθρώπους.
  • Αναζήτηση τρόπων εκδίκησης και μνησικακία.
  • Ουδεμία ανάληψη ευθυνών και μηδαμινή παραδοχή λάθους.

ΑΙΤΙΑ

Τα αίτια της ODD (Oppositional Defiant Disorder), δηλαδή της συμπεριφοριστικής διαταραχής που οδηγεί σε ανυπακοή, θυμό, ένταση κυρίως κατά των προσώπων που επιβάλλουν εξουσία (γονείς, δάσκαλοι κ.οκ) θεωρείται ότι προκαλείται από μια χημική ανισορροπία στον εγκέφαλο από νευροδιαβιβαστές που δεν λειτουργούν με το σωστό τρόπο. Συνδέεται δε με διαταραχές μάθησης, ΔΕΠΥ, κατάθλιψη ή διαταραχή άγχους. Σημαντικό παράγοντα αποτελεί η δυναμική της οικογένειας η οποία οδηγεί στην ανάπτυξη διαταραχών συμπεριφοράς. Η Ψυχοθεραπεία, η Οικογενεικακή θεραπεία καθώς και η Φαρμακευτική Αγωγή όπου κρίνεται αναγκαία αποτελούν τις βασικές λύσεις για την Ε.Π.Δ.

Koντογούρη Κατερίνα ,Ψυχολόγος .

Πηγές: DrNicola Davies, Head teacher Update.

American Academy of Child and Adolescent Psychiatry

από κάτω από: Ανακοινώσεις, Υγιεινή| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΕΝΑΝΤΙΩΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Για να μην ξεχνιόμαστε…