ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ 2023 – 2024

Η υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης  κ. Σοφία Σιμιτζόγλου διοργανώνει Διαγωνισμό Φιλαναγνωσίας 2023-2024 με θέμα:  ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ.

σχολικη βιββλιοθηκη

Ποιοι παίρνουν μέρος:

~Οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Γ’-Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄ του 93ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών.

Το πρόγραμμα δεν περιορίζεται μόνο στην ανάγνωση, αλλά δίνει αφορμή στον/στην εκπαιδευτικό να εργαστεί διαθεματικά με το τμήμα του, να ερευνήσουν, να ανταλλάξουν σκέψεις και προβληματισμούς, ώστε οι μαθητές να γίνουν ενεργοί αναγνώστες.

~Κάθε παιδί που θα αποφασίσει να συμμετάσχει στο διαγωνισμό θα πρέπει να διαβάσει 2 βιβλία από αυτά που έχουν οριστεί για την τάξη που φοιτά και θα τα έχει μαζί του την ημέρα του διαγωνισμού.

~Αργότερα, σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί έγκαιρα  οι μαθητές θα κληθούν να απαντήσουν σε συγκεκριμένα ερωτηματολόγια ανάλογα με τα βιβλία που θα επιλέξουν να διαβάσουν.

~Κάθε παιδί θα πρέπει να απαντήσει σε ερωτήσεις σχετικές με τα βιβλία που διάβασε.

~ Η διάρκεια του διαγωνισμού θα είναι μιάμιση  ώρα.

~Τα παιδιά που θα απαντήσουν σωστά θα βραβευτούν για αυτή τους την προσπάθεια.

Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στο Διαγωνισμό μέχρι και τις 29 Φεβρουαρίου 2024!

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ

Γ’ ΤΑΞΗ

1. « Πώς πήγαμε στο φεγγάρι», εκδ. Μεταίχμιο, Δ. Σιμόπουλος

πως πηγαμε φεγγαρι