E-twinning έργο “mystery box”,Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος

Στην τέταρτη και τελευταία υποενότητα του e-twinning έργου «mystery box» ανέλαβε να οργανώσει  δραστηριότητες STEAM το Δημοτικό σχολείο Tollegno της Ιταλίας. Η ενασχόληση με την υποενότητα αυτή διήρκησε δύο μήνες τον Απρίλιο και τον Μάιο.

SCIENCE : Κατασκευάσαμε μια ταΐστρα για πεταλούδες και τη βάλαμε στην αυλή του σχολείου μας και παρατηρούσαμε κάθε μέρα αν θα εμφανιστούν όμορφες και χρωματιστές πεταλούδες.Χωρίς τίτλο

TECHNOLOGY :  Οι μαθητές θα ακολουθήσουν ένα πρόγραμμα ώστε το Bee-Bot να ακολουθήσουμε μια διαδρομή ώστε να βάλουμε τα απόβλητα στον σωστό κάδο για να καθαρίσουμε τη Γη.Χωρίς τίτλο

ENGINNERING : Μάθαμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε τη Γη χρησιμοποιώντας διαφορετικούς τύπους ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και φτιάξαμε έναν ανεμόμυλο από χαρτί.image 9φ

ART: Φτιάξαμε μια ομαδική αφίσα για την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος και το κάθε σχολείο την παρουσίασε στη συνάντηση που είχαμε.

unnamed file

MATHEMATICS: Κάναμε ένα φύλλο εργασίας για το πώς είναι μέσα η γη. Αντιστοιχίσαμε τα στρώματα της γης όπως τα βλέπαμε σε μια εικόνα με τα αντίστοιχα ον

image 10σσ
Ολοκλήρωση του έργου

IMG 1034 IMG 1035Μετά την πέρας των δραστηριοτήτων δόθηκαν ερωτηματολόγια αξιολόγησης σε όλους τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν, στα παιδιά και στους γονείς. Επίσης έγινε παρουσίαση του έργου στην ημεράδα που οργάνωσε η Σύμβουλος  προσχολικής αγωγής πρώτης θέσης νηπιαγωγών στη Δυτική Θεσσαλονίκη κα. Αναστασία Τσαβδαρη.