Ευρωπαϊκό πρόγραμμα “mystery box”

Φέτος το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-twinning  με τίτλο “MYSTERY BOX”.

Λίγα λόγια για το έργο  : Ένα κουτί μυστηρίου εμφανίζεται και μας φέρνει αποστολές  S.T.E.A.M. και υλικά που σχετίζονται με τέσσερις παγκόσμιες ημέρες .Συμμετέχουν 4 συνεργαζόμενα Ευρωπαϊκά σχολεία  και 9 εκπαιδευτικοί . Κάθε σχολείο είναι υπεύθυνο για μία υποενότητα, μία παγκόσμια ημέρα δηλαδή, και οργανώνει δραστηριότητες επιστήμης, τεχνολογίας, ενέργειας, τέχνης και μαθηματικών. Κατά την διάρκεια του έργου οργανώνονται διαδικτυακές συναντήσεις εκπαιδευτικών αλλά και όλης της μαθητικής κοινότητας. Στο τέλος της κάθε υποενότητας δημιουργούνται συνεργατικά έργα από όλα τα σχολεία.

Οι παγκόσμιες ημέρες που επιλέχθηκαν από την ομάδα των εκπαιδευτικών είναι :

• «Παγκόσμια ημέρα των ζώων», 4 Οκτώβρη, υπεύθυνο σχολείο 10ο Δημοτικό σχολείο Ευόσμου
  • « Παγκόσμια ημέρα ανθρώπινης αλληλεγγύης», 20 Δεκεμβρίου, υπεύθυνο σχολείο Νηπιαγωγείο Α΄ Κολοσσίου Κύπρου
  • «Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου», 4 Απριλίου, υπεύθυνο σχολείο 8ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου Ελλάδας
  • «Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος» , 5 Ιουνίου , υπεύθυνο σχολείο Δημοτικό σχολείο Tollegno, Ιταλία

Εκπαιδευτικοί του 8ου  Νηπιαγωγείο Ευόσμου που συμμετέχουν στο έργο : Χατζουρίδου Θεοδώρα, Πουρουτζίδου Όλγα, Τσαγαλά Αλεξάνδρα

Κατηγορίες: ETWINNING ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, Mystery Box, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.