Η Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 ήταν αφιερωμένη στη ρομποτική.
Η εκπαιδευτική ρομποτική είναι ένας κλάδος που έχει σχεδιαστεί για να εισάγει μαθητές πολλών ηλικιών στην ρομποτική και τον προγραμματισμό, με έναν διαδραστικό τρόπο, είναι ο πιο αποτελεσματικός και διασκεδαστικός τρόπος STEM διδασκαλίας*, που διδάσκεται εξολοκλήρου μέσω hands-on πρακτικές.
STEM διδασκαλία: Προέρχεται από τις λέξεις Science, Technology, Engineering, Math (Επιστήμη, Τεχνολογία, Μηχανική, Μαθηματικά) και πρόκειται για μια διδακτική φιλοσοφία που ενσωματώνει όλες αυτές τις αρχές σε ένα διεπιστημονικό πρόγραμμα διδασκαλίας με πρακτικές εφαρμογές, σε αντίθεση με τις ακαδημαϊκές θεωρητικές. Η εξέλιξη του STEM είναι το STEAM, που προέρχεται από τις λέξεις Science, Technology, Engineering, Arts, Math.
Οι εξωτερικοί μας συνεργάτες ήρθαν με τα κιτ ρομποτικής τους, τις παρουσιάσεις τους και με τις οδηγίες τους τα παιδιά κατασκεύασαν μια μηχανή εκτόξευσης. Με τουβλάκια και γρανάζια η μηχανή μας έδινε ώθηση στο γρανάζι που είχε πάνω του τον κύκλο του Νεύτωνα. Τον πολύχρωμο κύκλο που όταν περιστρέφεται ανακατεύει τα χρώματα του ουράνιου τόξου. Οπότε με αυτόν το διασκεδαστικό και παιγνιώδη τρόπο μιλήσαμε για την ανάλυση του λευκού φωτός στα χρώματα του ουράνιου τόξο.
Τα νηπιάκια μας ενθουσιάστηκαν!