Άνοιξη!

με τα ωραία λουλούδια,

που ανθούν στα κλαδιά!

Το Μαρτάκι!

Σύμφωνα με το έθιμο, την 1η Μαρτίου, οι μητέρες φορούν στον καρπό του χεριού των παιδιών τους ένα βραχιολάκι, φτιαγμένο από στριμμένη άσπρη και κόκκινη κλωστή, τον Μάρτη ή Μαρτιά! Λέγεται ότι ο «Μάρτης» προστατεύει από τον πρώτο ήλιο της Άνοιξης, που είναι ιδιαίτερα βλαβερός, σύμφωνα με τις λαϊκές δοξασίες.Το βραχιολάκι αυτό το βγάζουν στο τέλος του μήνα, ή το αφήνουν πάνω στις τριανταφυλλιές όταν δουν το πρώτο χελιδόνι, για να τον πάρουν τα πουλιά και να χτίσουν τη φωλιά τους.Το έθιμο του Μάρτη γιορτάζεται διαφορετικά σε κάθε περιοχή.

Τα χελιδονίσματα!

Τα χελιδονίσματα είναι ένα από τα πιο χαρακτηριστικά έθιμα της πρώτης Μαρτίου, η συνήθεια δηλαδή να γυρίζουν το πρωί της ημέρας αυτής τα παιδιά της σχολικής ηλικίας τα σπίτια κρατώντας ένα ξύλινο ομοίωμα χελιδονιού και να τραγουδούν για τον ερχομό της Άνοιξης και την επιστροφή των χελιδονιών.

Τα παιδιά έφτιαξαν τα δικά τους χελιδόνια.Στη συνέχεια τα χελιδόνια άνοιξαν τα φτερά τους,βρέθηκαν στα κλαδιά μιας αμυγδαλιάς και έκαναν τις δικές τους φωλιές.Τα παιδιά είπαν τα κάλαντα της Άνοιξης  και έκαναν παρέλαση στην αυλή του σχολείου,με την παρουσία γονέων.Μικροί και μεγάλοι απόλαυσαν τη διαδικασία.

IMG 20240311 103056
Κατασκευή για τα χελιδονίσματα

φωτογραφια
Τα παιδιά γιορτάζουν τον ερχομό της Άνοιξης με την  παρουσία γονέων!

Η Αμυγδαλίτσα!

Τα παιδιά γνώρισαν το μύθο της αμυγδαλιάς μέσα το ομώνυμο βιβλίο …… με τη συνοδεία κουκλοθέατρου.

Ο μύθος της αμυγδαλιάς!
Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΑΜΥΓΔΑΛΙΑΣ
Αναπαράσταση του μύθου

Στη συνέχεια τα παιδιά έφτιαξαν χειροτεχνίες και ζωγράφισαν  με την αμυγδαλίτσα.

Ζωγραφιές των παιδιών
1709527202184
Χειροτεχνίες παιδιών
IMG 20240307 113258
Η αμυγδαλιά και στα Αγγλικά : “Almond tree”.

Καλή Σαρακοστή!

IMG 20240322 124433
Η κυρά Σαρακοστή!

“Την Κυρά Σαρακοστή,

που ‘ναι έθιμο παλιό,

οι γιαγιάδες μας την φτιάχναν,

με αλεύρι και νερό”

Τα παιδιά έφτιαξαν τη δική τους κυρά Σαρακοστή…

“Και τις μέρες τις μετρούν,

με τα πόδια της τα επτά,

κόβαν ένα την εβδομάδα,

μέχρι να ‘ρθει η Πασχαλιά”.