8ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΧΑΡΝΩΝ

Καλώς ήλθατε στο ιστολόγιο του 8ου Γυμνασίου Αχαρνών

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το 8ο Γυμνάσιο Αχαρνών στεγάζεται σε δημόσιο κτήριο κατασκευασμένο από τον ΟΣΚ και βρίσκεται στο λόφο του Προφήτη Ηλία.

Διαθέτει, εκτός από μεγάλες και φωτεινές αίθουσες διδασκαλίας (οι οποίες είναι  όλες εξοπλισμένες με διαδραστικούς πίνακες), ξεχωριστές αίθουσες   Ξένων Γλωσσών, Μουσικής, καθώς και Εργαστήρια Φυσικών Επιστημών, Πληροφορικής, Τεχνολογίας και Καλλιτεχνικών. Επίσης διαθέτει Βιβλιοθήκη, που λειτουργεί ως δανειστική  και  χώρος μελέτης,ασανσέρ και τουαλέτα  για ΑΜΕΑ. Στο ισόγειο βρίσκεται η Αίθουσα εκδηλώσεων.

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους πραγματοποιούνται  πολλές και αξιόλογες δραστηριότητες, όπως πολιτιστικά και περιβαλλοντικά προγράμματα,προγράμματα αγωγής υγείας και προγράμματα e-twinning, βιωματικές δράσεις, διδακτικές επισκέψεις, εκπαιδευτικές εκδρομές,  με πρωτοβουλία και καθοδήγηση των καθηγητών του σχολείου μας και με καθολική σχεδόν συμμετοχή της μαθητικής κοινότητας.
Οι δράσεις αυτές καθιστούν το 8ο Γυμνάσιο Αχαρνών ένα ενεργό σχολείο, το οποίο εκτός από την παροχή γνώσεων ενδιαφέρεται για την γενικότερη καλλιέργεια των μαθητών και την ευαισθητοποίησή τους σε κοινωνικά – πνευματικά – ηθικά ζητήματα. Η πλούσια αυτή δράση υπηρετεί το στόχο για ένα ευέλικτο σχολείο, ανοιχτό στην κοινωνία, στόχοι που εξαρχής τέθηκαν από τη Διευθύντρια και το Σύλλογο των καθηγητών/τριών.
Για να δείτε λεπτομέρειες επισκεφθείτε τις αντίστοιχες κατηγορίες.

Επίσης μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για την εκπαίδευση στο σχολείο μας (ωράριο λειτουργίας, χαρακτηρισμός φοίτησης, κανονισμός λειτουργίας, ανακοινώσεις κτλ) και επιπλέον αρκετές χρήσιμες ιστοσελίδες.

ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΑΠΟ ΜΑΘΗΜΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι  για το σχολικό έτος 2020-21 η Υπεύθυνη Δήλωση για χορήγηση απαλλαγής από το μάθημα των Θρησκευτικών μπορεί να υποβληθεί έως και τη Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου 2020 σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΜΑΣΚΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Λήψη αρχείου

Λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων Δ.Ε και μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19

ΚΥΑ ΥΠΑΙΘ_ΦΕΚ Β 3780

Διάρθρωση του εβδομαδιαίου ωρολόγιου προγράμματος διεξαγωγής μαθημάτων και διαλειμμάτων

Στο σχολείο τηρούνται τα διαλείμματα όπως αναφέρονται στην εγκύκλιο στο πλαίσιο εφαρμογής μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 στις σχολικές μονάδες.Στην ομάδα 1  ανήκουν  τα τμήματα  Α1, Α2, Β1, Γ1, Γ2   και στην ομάδα  2  τα τμήματα  Α3, Α4, Β2, Β3, Γ3

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ

Ο αγιασμός  για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς  θα γίνει τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου στις  11.30 π.μ.

Δεν επιτρέπεται η είσοδος γονέων και κηδεμόνων στο σχολείο την ημέρα του αγιασμού.

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ  η είσοδος των μαθητών στο σχολείο επιτρέπεται μόνο με μάσκα.

Οι μαθητές της Α΄τάξης  θα προσέλθουν στις 10.30  π.μ.  με τσάντες  για να παραλάβουν τα βιβλία τους.

Οι μαθητές της Β΄και Γ΄τάξης  θα προσέλθουν στις  11.15 π.μ.  χωρίς τσάντες.

Όλοι οι μαθητές θα αποχωρήσουν  μετά τον αγιασμό.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΣΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΑΣΚΑΣ

Λήψη αρχείου

«Μέτρα προφύλαξης από τον ιό SARS-Cov-2 που προκαλεί τη νόσο COVID-19»

ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Για την εγγραφή των Μαθητών στην Α’ Γυμνασίου, απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1.ΥΠΕΥΘΥΝΗ  ΔΗΛΩΣΗ  ΤΟΥ  Ν.1599    ΥΠΕΥΘΥΝΗ-ΔΗΛΩΣΗ-ΕΓΓΡΑΦΗ.pdf

2.Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας (θα συμπληρωθεί από γιατρό)

Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή

: Συμπληρωματική ενημέρωση για την «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής», μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2020 – 2021.

Μετά την κατανομή της Α’ φάσης των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών θα ακολουθήσει Β’ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων από τη 13η
Ιουλίου 2020 και ώρα 08:00 έωςκαι τη 14ηΙουλίου και ώρα 23:59.
Μετά την κατανομή της Β’ φάσης, οι ενδιαφερόμενοι/-ες θα ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
και οφείλουν να οριστικοποιήσουν την εγγραφή τους:
α. Για τα ΓΕ.Λ. μέχρι την έναρξη των μαθημάτων
β. Για τα ΕΠΑ.Λ. από την 20η Ιουλίου 2020 έως την 24η Ιουλίου 2020

ΕΠΕΙΓΟΝ_Ενημέρωση για τις ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφών 2020-21

«Λόγω τεχνικού προβλήματος που διαπιστώθηκε στην εφαρμογή e-eggrafes, κατά την προσπάθεια βελτίωσης απόκρισης του συστήματος, είναι απαραίτητο να υποβληθούν εκ νέου οι αιτήσεις που υποβλήθηκαν από την Κυριακή 28-06-20 και ώρα 00:01 έως και την Τρίτη 30-06-20 και ώρα 08:30».

Επιπλέον, δίνεται παράταση των Ηλεκτρονικών Αιτήσεων  Εγγραφής, Ανανέωσης εγγραφής και Μετεγγραφής σε ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. έως και την Παρασκευή  03 Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59».