3o ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΑΧΑΡΝΩΝ 2016-2017

Αφίσα σκακι 2017
Σας ενημερώνουμε ότι, όπως και την προηγούμενη χρονιά, το σχολείο μας οργανώνει τουρνουά σκακιού για μαθητές των τριών τάξεων του Γυμνασίου των σχολείων του δήμου Αχαρνών.
Το τουρνουά θα διεξαχθεί το Σάββατο 01/04/17 απο τις 3.30μμ στο χώρο του σχολείου μας, (διεύθυνση: 8ο Γυμνάσιο Αχαρνών, Αχαρνέων Ιππέων και Παλλιγγενεσίας, Αχαρνές)
Προσκαλούμε τους ενδιαφερόμενους μαθητές του σχολείου σας να λάβουν μέρος.
Σας παρακαλούμε να μας στείλετε πίνακα συμμετεχόντων μέχρι 5-4-2017
Ευχαριστούμε πολύ.
mail@8gym-acharn.att.sch.gr

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ 01-04-2017
ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΓΩΝΩΝ
15:30μ.μ

ΧΟΡΗΓΟΙ: ΔΗΜΟΣ ΑΧΑΡΝΩΝ- Ε.Ο.Σ. ΑΧΑΡΝΩΝ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Μαθητές από όλες τις τάξεις των Γυμνασίων του Δήμου Αχαρνών, μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή τηλεφωνικά μέχρι τις 31-03-2017. Αν υπάρχουν θέσεις, λίγες συμμετοχές θα γίνουν δεκτές και την ημέρα των αγώνων στις 15.00μ.μ.
ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Οι αγώνες θα γίνουν σε μια κατηγορία μαθητών και μαθητριών.
KΑΝΟΝΙΣΜΟΙ:
Οι αγώνες θα γίνουν με το Ελβετικό σύστημα 6 γύρων με χρόνο σκέψης για τον κάθε παίκτη 15′. Ισχύουν οι κανονισμοί της FIDE και ειδικότερα οι κανονισμοί για το Γρήγορο Σκάκι (RAPID).
ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ: ΜΕΤΑΛΛΙΑ: Με μετάλλια βραβεύονται ο 1ος , 2ος και ο 3ος της γενικής κατάταξης καθώς και το πρώτο κορίτσι στη γενική κατάταξη .Επίσης μετάλλιο παίρνει ο 1ος κάθε τάξης.
ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: Για το ελβετικό σύστημα θα ισχύσουν κατά σειρά τα πιο κάτω κριτήρια: α) Το αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων, αν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους, β) το κριτήριο Μπούχολτς γ) νίκες με τα μαύρα δ) Αγώνες μπαράζ.

Τελευταίες ενημερώσεις

Σελίδες

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.