Αρχική » Χωρίς κατηγορία » 4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

etwinning erasmus
header logo

4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

Αν αναλογιστεί κανείς πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν τα παιδικά βιώματα στη μετέπειτα ενήλικη ζωή του ατόμου, αντιλαμβάνεται ακόμη περισσότερο τη σημασία της ενασχόλησης των παιδιών με ζητήματα που ενθαρρύνουν και καλλιεργούν την ενσυναίσθηση και απομακρύνουν από τον ανθρωποκεντρισμό. Στο πλαίσιο αυτό, από φέτος, η 4η Απριλίου κάθε σχολικού έτους καθιερώνεται ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας.

Την ημέρα αυτή, σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας, θα γιορτάζεται σε Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια και στα σχολεία της ομογένειας στο εξωτερικό μια σειρά από δραστηριότητες συμπεριλαμβανομένων εκπαιδευτικών δράσεων, ενημερώσεων, εκπαιδευτικών επισκέψεων σε χώρους φιλοξενίας και προστασίας αδέσποτων ή άγριων ζώων, σεμιναρίων για την παροχή πρώτων βοηθειών και φροντίδας σε αδέσποτα ζώα, εκπαιδευτικών προγραμμάτων και εκδηλώσεων (π.χ. θεατρικών παραστάσεων, καλλιτεχνικών εκθέσεων, κ.λπ.).

Στόχοι της σημερινής Ημέρας:

• Ενίσχυση της ενσυναίσθησης και του σεβασμού προς τα ζώα.
  • Εκπαίδευση των μαθητών για την υπεύθυνη φροντίδα των ζώων συντροφιάς.
  • Προώθηση της υιοθεσίας αδέσποτων ζώων.
  • Καταπολέμηση της κακοποίησης και της εγκατάλειψης ζώων.

Η καλλιέργεια της φιλοζωίας στα παιδιά έχει πολλαπλά οφέλη:

• Αναπτύσσει την ηθική και συναισθηματική νοημοσύνη.
  • Διδάσκει την ευθύνη και τη φροντίδα για τους άλλους.
  • Προωθεί την αλληλεγγύη και τον σεβασμό προς τη ζωή.
  • Δημιουργεί ενεργούς πολίτες με αίσθημα ευθύνης για το περιβάλλον

Ας ενώσουμε τις δυνάμεις μας για να δημιουργήσουμε έναν κόσμο με περισσότερη αγάπη και σεβασμό προς τα ζώα!

Μαζί, μπορούμε να δημιουργήσουμε έναν κόσμο πιο φιλικό προς τα ζώα

περισσότερα βίντεο στη σελίδα μας στo  F/B

youtube tv
images 1

11/7: Παγκόσμια Ημέρα Πληθυσμών
Η 11η Ιουλίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα Πληθυσμών το 1990 για να κάνει γνωστό στο ευρύ κοινό τα προγράμματα του «Ταμείου για τον Πληθυσμό» (UNFPA), ενός οργανισμού του ΟΗΕ που προωθεί το δικαίωμα κάθε άνδρα, γυναίκας και παιδιού στην υγεία και τις ίσες ευκαιρίες. Το «Ταμείο» σχεδιάζει και υλοποιεί πολιτικές και προγράμματα περιορισμού της φτώχειας, αντισύλληψης, ασφαλούς κύησης, πρόληψης και αντιμετώπισης του AIDS και ισότητας των δύο φύλων.