Αρχική » Προσέλευση και αποχώρηση μαθητών

Προσέλευση και αποχώρηση μαθητών

Η έναρξη, η λήξη, η διάρκεια μαθημάτων του υποχρεωτικού προγράμματος και του ολοήμερου, τα διαλείμματα, ο χρόνος διδασκαλίας κάθε διδακτικού αντικειμένου καθώς και η έναρξη και λήξη του διδακτικού έτους καθορίζονται από τις κείμενες διατάξεις και αποφάσεις του ΥΠΑΙΘΑ.

Για το σχολικό έτος 2023-2024 το πρόγραμμα του σχολείου μας διαμορφώνεται ως εξής:

Πρωινή Ζώνη

Η ώρα προσέλευσης για την Πρωινή Ζώνη είναι 07:00΄ έως 07:30΄.

Υποχρεωτικό πρόγραμμα

• Υποδοχή των μαθητών και των μαθητριών στο σχολείο: 08.00΄-08:15΄.
  • Έναρξη 1ης διδακτικής περιόδου: 08:15΄.
  • Λήξη υποχρεωτικού προγράμματος-αποχώρηση μαθητών και μαθητριών: 13:15΄(εξάωρο)

Ολοήμερο πρόγραμμα

• Έναρξη λειτουργίας των δραστηριοτήτων Ολοήμερου προγράμματος: 13:20΄
  • Λήξη των δραστηριοτήτων Ολοήμερου προγράμματος: 15:00΄.

Οι γονείς/ κηδεμόνες των μαθητών και των μαθητριών που είναι εγγεγραμμένοι στο Ολοήμερο πρόγραμμα δηλώνουν από την αρχή της σχολικής χρονιάς την ακριβή ώρα αναχώρησης από το σχολείο στις 15:00΄.

Η έγκαιρη προσέλευση και η καλά οργανωμένη και ελεγχόμενη αποχώρηση είναι απαραίτητες προϋποθέσεις για την πραγματοποίηση του διδακτικού έργου και την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου γενικότερα, είναι δε μαζί με την υπηρεσία των εφημερευόντων εκπαιδευτικών ο μηχανισμός εκείνος που προστατεύει την ασφάλεια των μαθητών και μαθητριών και του προσωπικού του σχολείου.

Για λόγους ασφάλειας των μαθητών/μαθητριών αλλά και για την ομαλή λειτουργία του προγράμματος οι είσοδοι του σχολείου κλείνουν στις 8:20΄.