Η Πεντάμορφη και το Τέρας

Την Παρασκευή 10 Οκτωβρίου οι μαθητές των τριών τμημάτων  της Έ τάξης παρακολούθησαν την ταινία «Η Πεντάμορφη και το Τέρας» στο θέατρο Διόνυσος. ‘Ενα από τα πολλά μηνύματα της ταινίας είναι ότι η ομορφιά βρίσκεται στην ψυχή μας κι όχι στην εμφάνισή μας.

Η δράση αυτή εντάσσεται στα πλαίσια του 5ου Φεστιβάλ ταινιών Ψυχικής Υγείας

Η τσάντα στο σχολείο

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι για το τρέχον σχολικό έτος 2018-19 και  στα πλαίσια εφαρμογής της υπ’ αρ. Φ.7/ΦΜ/139107/Δ1/27-8-18 εγκυκλίου του Υ.Π.Π.Ε.Θ., θα υλοποιηθεί  στο σχολείο μας η δράση με θέμα: «Η τσάντα  στο σχολείο».

Μετά από συνεδρίασή του ο Σύλλογος  Διδασκόντων του σχολείου μας, αποφάσισε ότι η τσάντα  θα παραμένει  στο σχολείο  τα δύο

Παγκόσμια Ημέρα Ζώων

Φροντίζω κι αγαπώ τα ζώα

4 Οκτωβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Ζώων

Η Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων γιορτάστηκε για πρώτη φορά το 1931, σε ένα συνέδριο περιβαλλοντιστών στη Φλωρεντία, ως ένας τρόπος για την ευαισθητοποίηση κοινού και ειδικών για τα υπό εξαφάνιση ζώα. Από τότε, η γιορτή διευρύνθηκε και περιλαμβάνει όλα τα είδη του ζωικού βασιλείου. Από

5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στα πλαίσια της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού- Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού η οποία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου και με σύνθημα: «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ» οι μαθητές του σχολείου μας υλοποίησαν τις παρακάτω αθλητικές δράσεις: περίπατος μαθητών μεγάλων τάξεων στο πάρκο που βρίσκεται δίπλα στον ιερό ναό του Προφήτη Ηλία, καλαθοσφαίριση, ποδόσφαιρο. Μέλη αθλητικού σωματείου της

Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 2018-19

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

σας καλωσορίζουμε και πάλι στο σχολείο!!!

Ευχόμαστε μια καλή χρονιά σε όλους γεμάτη υγεία, δημιουργία και καλή συνεργασία.

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός του σχολείου

Παγκόσμια ημέρα εθελοντή αιμοδότη 2018

Την Πέμπτη 14/6/2018 και ώρα 9:30 στην κεντρική πλατεία Νέας Ορεστιάδας, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας ημέρας εθελοντή αιμοδότη 2018, ο σύλλογος εθελοντών αιμοδοτών Νέας Ορεστιάδας «Άγιος Παντελεήμων ο Ιαματικός» σε συνεργασία με το  8ο Δημοτικό σχολείο Νέας Ορεστιάδας και το σχολείο δεύτερης ευκαιρίας Νέας Ορεστιάδας διοργανώνει εθελοντική αιμοδοσία και συλλογή δείγματος μυελού των οστών.

Το χώρο της κεντρικής πλατείας θα επισκεφτούν όλα τα

Καθαρισμός Πάρκο Ανδριανουπόλεως

Την Τετάρτη 23 Μαΐου οι μαθητές της Έκτης τάξης καθάρισαν το Πάρκο Ανδριανουπόλεως. Τα παιδιά των τριών τμημάτων συμμετέχουν στο πανελλήνιο δίκτυο helmepa και η δραστηριότητα αυτή εντάσσεται στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος που εκπονούν.

Αρχικά, έβαλαν αφίσες της helmepa σε καταστήματα και στο ΚΕΠ της πόλης μας και γι αυτό ευχαριστούμε πολύ τους καταστηματάρχες

Θεατρική Παράσταση

Την Τρίτη 22 Μαΐου οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Το γαϊτανάκι» στο θέατρο Διόνυσος.  Η ιστορία της παράστασης τονίζει τη σημασία της ειρήνης, φιλίας και της αλληλεγγύης που πρέπει να υπάρχει ανάμεσα σε όλους τους ανθρώπους. Η παράσταση άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στα παιδιά που έφυγαν ενθουσιασμένα. » Διαβάστε όλο το άρθρο

Επίσκεψη στην Ανθοκομική έκθεση

Την Πέμπτη και την Παρασκευή 3 και 4 Μαΐου οι μαθητές της Β΄ και  ΣΤ΄ τάξης αντίστοιχα επισκέφθηκαν την Ανθοκομική Έκθεση της πόλης μας. Εκεί είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν και να γνωρίσουν διάφορα είδη λουλουδιών.