Επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού (Τάξεις Α΄, Β΄)

Στο πλαίσιο της υιοθέτησης και ενίσχυσης υγιεινών διατροφικών συνηθειών οι μαθητές της Α΄και Β΄τάξης του σχολείου μας θα επισκεφτούν την Τρίτη 15 Ιανουαρίου το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού (Πειραιώς 254), για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Είμαι όπως τρώω».

Μέσα από την παρατήρηση και την ενεργό συμμετοχή, με παιχνίδια και ποικίλες δραστηριότητες, χρησιμοποιώντας σκεύη, τροφές, μπαχαρικά και μυρωδικά τα παιδιά θα συνθέσουν τις δικές τους γευστικές δημιουργίες. Θαγνωρίσουν τον πλούτο και την πολυμορφία της ελληνικής διατροφής και θα αποκτήσουν μια πρώτη επαφή με την κουζίνα άλλων λαών διαπιστώνοντας ότι η διατροφή αποτελεί στοιχείο του πολιτισμού.

Παράλληλα θα ανακαλύψουν την αξία της τροφής και θα κατανοήσουντην αναγκαιότητα της σωστής  διατροφής ως προϋπόθεση για τη σωστή ανάπτυξή τους και τη διατήρηση της καλής τους υγείας.