Επίσκεψη της Α’ και Β’ τάξης στο Παιδικό Μουσείο

Επίσκεψη στο Παιδικό Μουσείο θα πραγματοποιήσουν οι μαθητές των δυο τάξεων της Α’ και Β’ τάξης, την Τρίτη 6/11/2018.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Ελληνικού Παιδικού Μουσείου είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να συμβάλλουν στην κοινωνική, συναισθηματική και γνωστική ανάπτυξη του παιδιού ενθαρρύνοντας την κριτική σκέψη, την πρωτοβουλία, τη δημιουργικότητα και την ανακάλυψη.

Γενικοί στόχοι των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Ε.Π.Μ.

Τα παιδιά:

• Να εξοικειωθούν τα παιδιά με τον μουσειακό χώρο, το έργο τέχνης, την πολιτιστική, τεχνολογική και φυσική κληρονομιά.
  • Να γίνει η επίσκεψη στο Μουσείο μια ευχάριστη εμπειρία προσαρμοσμένη στις ανάγκες και δυνατότητες του κοινού.
  • Να εξελιχθούν μέσα από τα εκθέματα του Μουσείου οι ικανότητες των παιδιών για παρατήρηση, πρόβλεψη, υπόθεση, γενίκευση, σύγκριση, διάκριση, αξιολόγηση.
  • Να εφοδιαστούν με τρόπους ανεξάρτητης μάθησης και μελέτης για επόμενες επισκέψεις.

Οι μαθητές μας θα συμμετάσχουν στα αντίστοιχα προγράμματα ανά τμήμα:

«Ο προπαππούς και η προγιαγιά διηγούνται»

Τα παιδιά μέσα από την παρατήρηση των παλιών αντικειμένων θα ανακαλύψουν στοιχεία για την παλιά εποχή, θα έρθουν σε επαφή με την έννοια της συνέχειας και της εξέλιξης και θα φτιάξουν το δικό τους γενεαλογικό δέντρο.

«Πολλές φορές κι έναν καιρό»

Με αφορμή μια παραμυθο-περιπέτεια τα παιδιά θα εντοπίσουν τα βασικά χαρακτηριστικά των παραμυθιών. Στη συνέχεια, με μαγικό βοηθό τη φαντασία τους θα γίνουν οι ίδιοι δημιουργοί και θα εικονογραφήσουν τη δική τους ιστορία!

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Ελληνικού Παιδικού Μουσείου σχεδιάζονται και υλοποιούνται από τους εκπαιδευτικούς του μουσείου, τους «ερμηνευτές». Ερμηνευτής είναι αυτός που επικοινωνεί με το κοινό ανάλογα με τις δυνατότητες και τα ενδιαφέροντα του. Ο ερμηνευτής δε διδάσκει, δεν ξεναγεί, δε μεταδίδει γνώσεις, αλλά βοηθάει το κοινό να ανακαλύψει μόνο του αυτό που το ενδιαφέρει και να μάθει πώς να μαθαίνει.