Μάιος 2015
    « Απρ   Ιούν »

1. 25/05/: Παγκόσμια Ημέρα για τα εξαφανισμένα παιδιά

2. 25/05/1832: Υπογράφεται στο Λονδίνο η Συνθήκη, με την οποία η Ελλάδα ανακηρύσσεται Βασίλειο.

Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2015-2016

Οι μαθητές της Τετάρτης Τάξης μας πρέπει να διαλέξουν την δεύτερη ξένη γλώσσα που θα διδαχθούν του χρόνου στην Πέμπτη. Διαβάστε αναλυτικά την εγκύκλιο και μη βιαστείτε να συμπληρώσετε τη δήλωση που επισυνάπτεται αφού προβλέπεται ενημέρωση των γονέων από τους εκπαιδευτικούς των Γαλλικών και Γερμανικών σύντομα. Η εγκύκλιος και η δήλωση.

«Ήρωες»

Οι «Ήρωες» του Γιώργου Χιώτη είναι μια ταινία μικρού μήκους που εστιάζει στην ενδοσχολική βία και αποτελεί τη μοναδική ελληνική συμμετοχή στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό RODE. Πηγή: Ευρωπαϊκή Επιτροπή στην Ελλάδα

Αθλήματα – σπορ

Γλώσσα Ε΄ Δημοτικού – Ενότητα 16 Άσκηση ορθογραφίας Άσκηση Γραμματικής (αντωνυμίες) Άσκηση Γραμματικής (σύνθετες λέξεις) Άσκηση Γραμματικής (εξαρτημένες προτάσεις)