Ξεκινάμε!

Αυτό που έχουν ανάγκη τα παιδιά είναι φυσικά το παιχνίδι! Έτσι κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων αλλά και μέσα στην τάξη , παίζοντας έρχονται σε επαφή με τα άλλα παιδιά ,κοινωνικοποιούνται , ψυχαγωγούνται αλλά και μαθαίνουν !

Καλό ξεκίνημα παιδιά με χαρά και πολύ παιχνίδι!

Ένα δεύτερο σημαντικό είναι ο σεβασμός προς τους άλλους και η τήρηση κανόνων ώστε όλοι να είναι χαρούμενοι στο χώρο του σχολείου. Οι κανόνες τίθενται σταδιακά.   Αυτό που φάνηκε απαραίτητο  από την αρχή είναι  η ανάγκη να χρησιμοποιούμε όλοι την ανάλογη ένταση σε κάθε περίσταση . Έτσι φτιάξαμε το φωνόμετρο!

Στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς γίνονται δράσεις ώστε τα παιδιά να ενημερώνονται για τον σεισμό και την προστασία από την εκδήλωση του φαινομένου. Πραγματοποιούνται δε ασκήσεις ετοιμότητας.

Στις 29 Σεπτεμβρίου γιορτάσαμε την Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού ,συζητώντας για το όφελος  του αθλητισμού  , για τα αγαπημένα μας αθλήματα τα οποία αναπαραστήσαμε αλλά και με την διοργάνωση παιχνιδιών στην αυλή.