Πολυτεχνείο!

Ένας διαφορετικός εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου είναι ο φετινός!

Λίγο πριν το κλείσιμο των σχολείων είχαμε διαβάσει μεταξύ άλλων και το Βιβλίο της Ε. Φακίνου «ΝΤΕΝΕΚΕΔΟΥΠΟΛΗ»

Μπορείτε για σήμερα, στον παρακάτω σύνδεσμο, να ακούσετε το τραγούδι της Ντενεκεδούπολης!

και να φτιάξετε το δικό σας αγαπημένο Ντενεκεδάκι με όποιο τρόπο θέλετε!!

Kλειστά λόγω covid-19

Αναστολή της δια ζώσης  λειτουργίας για τα σχολεία  της Α/θμιας εκπαίδευσης

Το Νηπιαγωγείο μας με τους εκπαιδευτικούς του θα είναι κοντά σας με κάθε εφικτό τρόπο για όσο χρονικό διάστημα είμαστε σε αυτή τη συνθήκη. Θα ξεκινήσουμε την Σύγχρονη Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση και περιμένουμε όσο το δυνατό περισσότερα από τα παιδιά μας να μας συναντήσουν στις νέες μας πια τάξεις , τις Ηλεκτρονικές.

Τα link αυτών των τάξεων σας έχουν αποσταλεί στα προσωπικά  email των γονέων. Το ίδιο και το Ωρολόγιο πρόγραμμα της Σύγχρονης Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης.

Εργαλεία και κανόνες Ψηφιακής Τάξης κάντε κλικ και δείτε κάποιους κανόνες της νέας μας τάξης

Σχήματα

Υπάρχουν παντού γύρω μας!

Μιλάμε για τα σχήματα που γνωρίζουμε αλλά και για όσα δε γνωρίζουμε !

Διαβάσαμε βιβλία , συμπληρώσαμε φύλλα εργασίας παίξαμε με σχήματα και δημιουργήσαμε υπέροχες εικόνες επιλέγοντας ένα σχήμα.

Γιορτάσαμε την 28η Οκτωβρίου!

Αυτή είναι η Πατρίδα μας! τη βλέπω στο χάρτη και εντοπίζω περιοχές.

Αυτή είναι η σημαία μας!

Παρουσιάστηκαν τα γεγονότα του ΟΧΙ με εικόνες και έγινε στα παιδιά κατανοητή η ατμόσφαιρα εκείνης της εποχής , της εποχής του πολέμου του 1940.

Η Ειρήνη όμως είναι η επιθυμία όλων των λογικών ανθρώπων. Διαβάσαμε την ΕΙΡΗΝΗ  του Αριστοφάνη

το πρώτο μας παραμύθι

Συνεχίζουμε με διάφορα είδη γραμμών  και γνωρίζουμε τις σπειροειδής γραμμές ! Κάθε παιδί δοκιμάζει να φτιάξει τη δική του και το αποτέλεσμα είναι να δημιουργήσουν σε χαρτονένιους κύκλους σπείρες. Όταν κολλούν στον κύκλο αυτό ένα κορμό το αποτέλεσμα είναι ΜΑΓΙΚΑ ΔΕΝΤΡΑ!!!

Τοποθετήσαμε τα δέντρα στο πάτωμα σε πράσινη βάση και αμέσως ενθουσιαστήκαμε με το δάσος που εμφανίστηκε μπροστά μας!

Να φτιάξουμε ένα παραμύθι;;; η ερώτηση ήταν αρκετή για να ενθουσιάσει τα παιδιά!

Και ορίστε το μικρό μας παραμυθάκι :

Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι που συναντήθηκαν σε ένα δάσος με πολλά δέντρα χρωματιστά και μαγικά που ήταν σαν σπείρες.Στην αρχή δεν ήξεραν για το μαγικό αυτό δάσος!Το κοριτσάκι έκανε έναν περίπατο και κατά λάθος μπήκε μέσα στο δάσος.Το αγοράκι ζούσε κοντά , το σπίτι του ήταν κάπου τριγύρω.Εκείνη τη μέρα ακολούθησε ένα ζωάκι , ένα σκυλάκι της γειτονιάς και έφτασε στο δάσος με τα όμορφα δέντρα.
Το κοριτσάκι που το έλεγαν Κατερίνα, φοβότανε γιατί δεν ήξερε τα ζώα που ζούσαν εκεί και γιατί ήταν μόνη!
Το αγοράκι που το λέγανε Γιώργο Άγγελο ήταν μεγαλύτερο ,στην αρχή φοβήθηκε αλλά μετά ένιωσε λίγο χαρούμενο επειδή είδε τα μαγικά δέντρα!
Το κάθε παιδί μόνο του περπατούσε προσεκτικά και θαύμαζε τα ωραία χρώματα που είχαν οι σπείρες ώσπου συναντήθηκαν!!και χάρηκαν πολύ.Είπαν τα ονόματά τους και περπατούσαν τώρα μαζί. Ξαφνικά άκουσαν ένα γαύγισμα ! ήταν η Νέλη το σκυλάκι του χωριού που είχε ακολουθήσει ο Γιώργος Άγγελος. Αγκάλιασαν το σκυλάκι και μετά το ακολούθησαν και βγήκαν από το δάσος . Έπρεπε να γυρίσουν στα σπίτια τους.

Τελείες….Γραμμές

Διαβάσαμε το πολύ καλό βιβλίο «η τελεία «! Τα παιδιά λαμβάνοντάς το υπ όψιν έφτιαξαν το δικό τους έργο ζωγραφικής με πινέλα και νερομπογιές!

Μετά περάσαμε στις γραμμές , τις ευθείες . Τι είναι; πως μπορούμε να τις κάνουμε; Φτιάξαμε και χάρακες και κάναμε πολλές δοκιμές !

Φθινόπωρο

Το φθινόπωρο έφτασε!

Μερικές εικόνες με θέμα το φθινόπωρο και  φυσικά φύλλα  σαν εποπτικό υλικό οδήγησαν  την κουβέντα στην εποχή μας.

Τα παιδιά επιλέγουν μία από τις εικόνες και την περιγράφουν καλλιεργώντας τον προφορικό τους λόγο αλλά και την φαντασία τους.

Στη συνέχεια χρησιμοποιώντας τα φύλλα φτιάχνουν ομαδικά ένα δέντρο !

παιχνίδι μαθηματικών

Φτιάξαμε πολλά φυλλαράκια σε διάφορα μεγέθη και με χρώματα του φθινοπώρου.

Τα παιδιά ρίχνουν το ζάρι και τοποθετούν τόσα φυλλαράκια όσα δείχνουν οι τελείες  στο ζάρι!

Μήνες του φθινοπώρου

Για κάθε μήνα διαβάζουμε την ιστορία του από το βιβλίο «Τα παιδιά του Φθινοπώρου» της Λότη Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου .

Μαθαίνουμε χαρακτηριστικά του κάθε μήνα μέσα από έξυπνες ιστορίες . Η αναφορά του κάθε μήνα είναι καθημερινή πρωινή ρουτίνα .

Μια εργασία με όλους τους μήνες της εποχής μας , του Φθινόπωρου!

παιχνίδια με ένα γράμμα!

Ποιος είμαι εγώ;

Σίγουρα ένας και μοναδικός! Ίδιος μα και διαφορετικός από τους συμμαθητές μου!

ΕΙΜΑΙ ο εαυτός μου!

Και το όνομά μου ;

Μαθαίνουμε τους συμμαθητές μας και δημιουργούμαι σχέσεις , φιλίες. Τα παιδιά έρχονται σε επαφή με την αναγνώριση και γραφή του ονόματός τους αλλά και των άλλων. Το αρχικό γράμμα , πάντα κεφαλαίο αποτελεί καθημερινό παιχνίδι !