Εκδηλώσεις εορτασμού της Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου

Με πολλή χαρά την Παρασκευή 22-3-2024 πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της εθνικής μας επετείου με δραστηριότητες  ιστορικής αναφοράς αλλά και εκδηλώσεις τιμής στην μνήμη των εθνικών μας ηρώων.

Πάντα ελεύθεροι !1711533673848 1711533754390 1711533754377 1711533673862

H βασιλόπιτα, το γλύκισμα Έθιμο

417529622 3539257912990453 8239579604078609598 n

Με χαρμόσυνα συναισθήματα έχουμε  τη χαρά να σας ενημερώσουμε  για την επιτυχημένη πραγματοποίηση του ετήσιου εθίμου της κοπής της βασιλόπιτας στο Νηπιαγωγείο  μας. Φέτος, η βασιλόπιτα αποδείχθηκε όχι μόνο νόστιμη αλλά και ένα σύμβολο της ενότητας  που χαρακτηρίζει την αγαπημένη μας σχολική κοινότητα.

Ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της φετινής εκδήλωσης ήταν ο λόγος προς τιμήν της βασιλόπιτας, καθώς αποκαλύφθηκε ότι η ίδια ήταν προσφορά του Συλλόγου Γονέων. Αυτό το γεγονός έδωσε έναν επιπλέον χαρακτήρα στη βασιλόπιτα μας, ενώ παράλληλα αναδείχθηκε η σημασία της κοινότητας και της συμμετοχής των γονέων στη ζωή του σχολείου.

Η εκδήλωση ήταν γεμάτη χαμόγελα, χαρά, και καλή διάθεση, με τους μαθητές να απολαμβάνουν τον καιρό τους μαζί, δημιουργώντας ανεξίτηλες αναμνήσεις. Ιδιαίτερα χαιρόμαστε που δύο τυχεροί μαθητές, ένας από κάθε τμήμα, ανακάλυψαν το φλουρί και σήμερα κοσμούν το σχολείο μας ως οι τυχεροί της χρονιάς. Ευχόμαστε στους τυχερούς  και σε όλους τους μαθητές μας  να τους φέρει καλοτυχία και χαρά για όλο το έτος .

Ευχαριστούμε όλους όσους συνέβαλαν στην οργάνωση αυτής της υπέροχης εκδήλωσης για να συνεχίσουμε αυτήν την όμορφη παράδοση που συνδέει τη σχολική μας κοινότητα !

Ευχές

Ο σύλλογος διδασκόντων, οι μαθητές  και η προϊστάμενη του Νηπιαγωγείου σας εύχονται

Καλά Χριστούγεννα !

Χρόνια πολλά με υγειά και χαρές!

Η μαγεία των Χριστουγέννων στη σκηνή

Παρασκευή  22 Δεκεμβρίου 2023, και στην πανέμορφη σκηνή της αίθουσας πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας εκπαιδευτικοί γονείς και προσκεκλημένοι  έλαβαν θέση για να παρακολουθήσουν μια ξεχωριστή χριστουγεννιάτικη παράσταση από τους μαθητές του νηπιαγωγείου μας. Την Χριστουγεννιάτικη ιστορία άνοιξε το 1ο τμήμα με τη  θεατρική παράσταση «Το Καρύδι  και το χριστουγεννιάτικο κέικ » μεταφέροντας σημαντικά μηνύματα προς  μικρούς και μεγάλους. Στην συνέχεια το 2ο τμήμα με τον  Άι Βασίλη, τα ελαφάκια, τις χιονονιφάδες και τους  γιατρούς  μας ταξίδεψαν με την παράσταση « Η βαρυστομαχιά του Αι Βασίλη » στον ουρανό των Χριστουγέννων. Δύο ξεχωριστές παραστάσεις  με κοινό το πνεύμα της αγάπης, τη μαγεία και τη χαρά των εορτών που μας γέμισαν χαμόγελα και ελπίδα!

Και του χρόνου με ΥΓΕΙΑ!!!

Εργαστήρι δεξιοτήτων / Ο Πυξιδούλης και η Πυξιδούλα στο νηπιαγωγείο μας

Θεματική: Ζω καλύτερα – Ευ ζην

Υποθεματική: Αυτομέριμνα και πρόληψη, Πρόληψη εξαρτήσεων, Ψυχική υγεία

Ο «Πυξιδούλης και η Πυξιδούλα στο νηπιαγωγείο»393841190 376912548196887 5410388369402965155 n είναι ένα πρόγραμμα πρόληψης και αγωγής υγείας που σχεδιάστηκε από το Κέντρο Πρόληψης Πυξίδα «Ο Πυξιδούλης και η Πυξιδούλα στο νηπιαγωγείο» και εφαρμόστηκε στο νηπιαγωγείο μας στα πλαισια των εργαστηρίων δεξιοτήτων της σχολικής μονάδας για το σχολικό έτος 2023-2024.  Στόχο της εφαρμογής του προγράμματος αποτέλεσε  η πρόληψη στην προσχολική ηλικία, καθώς η ηλικία αυτή αποτελεί μια κατάλληλη και γόνιμη περίοδο για την ανάπτυξη τέτοιου είδους  παρεμβάσεων. Το δομημένο υλικό, με τους  σαφείς στόχους και τη μεθοδολογία του προσέφερε στις νηπιαγωγούς τρόπους ανάπτυξης συγκεκριμένων θεμάτων, που αφορούν στην καλλιέργεια συναισθηματικών και κοινωνικών δεξιοτήτων των παιδιών (επικοινωνία, αναγνώριση και έκφραση συναισθημάτων, ενίσχυση της αυτοεκτίμησης) και στη διαχείριση θεμάτων ψυχικής υγείας στη νηπιακή ηλικία. Μέσα από τις  4 θεματικές ενότητες που εφαρμόστηκαν  αναπτύχθηκε  ομαδικότητα, υγιείς συνήθειες, αυτοεκτίμηση, συναισθήματα.

Ακολουθεί ενδεικτικό φωτογραφικό υλικό εφαρμογής από τα δύο τμήματα της σχολικής μονάδας

Φιλανθρωπική δράση – Φαγητό για όλους

Το Νηπιαγωγείο μας  με την φιλανθρωπική  προσφορά γονέων και  εκπαιδευτικών  συμμετείχε  στη δράση «Φαγητό για όλους” Τα τρόφιμα παρέδωσαν στους αρμόδιους φορείς  ο  εκπρόσωπος του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και η προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου.

Όλοι μαζί μπορούμε !

371461893 865942401877091 7212195498520669451 n

Ένα αστέρι, μία ευχή !

Το Νηπιαγωγείο μας στηρίζει την πολύτιμη προσπάθεια  του προγράμματος  ” Αστέρι της Ευχής” για το σχολικό έτος 2023-2024 με την ευχή να εκπληρωθούν ευχές παιδιών που πάσχουν από σοβαρές για τη ζωή τους ασθένειες.

Καλή επιτυχία στο έργο σας !

Πιστοποιητικό υιοθεσίας_9470184_7ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

Ένα Όμορφο Χριστουγεννιάτικο Πάρτι!!!

Ένα Όμορφο Χριστουγεννιάτικο Πάρτι πραγματοποιήθηκε το Σάββατο  στο Νηπιαγωγείο μας. Διοργανωτής για ακόμη μία φορά ο υπέροχος σύλλογος γονέων και κηδεμόνων που στέκεται πάντα διπλά μας.  Αυτή τη φορά το κέφι, η μουσική και οι δράσεις για τα παιδιά,  οι κατασκευές στολιδιών και ο νόστιμος  μπουφές σκόρπισαν χριστουγεννιάτικες νότες, συναισθήματα και μυρωδιές, γέλια και χαρούμενα πρόσωπα.
Όσοι είμασταν εκεί μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί περάσαμε υπέροχα!

Σας ευχαριστούμε πολύ και είμαστε έτοιμοι για την επόμενη συνεργασία μας!