ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ

Αγαπητοί γονείς και μαθητές

Ελπίζουμε να είστε όλοι καλά.

Από σήμερα  θα ανεβάζουμε  τις ασκήσεις μόνο στην ηλεκτρονική τάξη και όχι στην σελίδα του σχολείου. Παρακαλώ να ελέγχετε συχνά για τυχόν νέες ασκήσεις ή και νέα μαθήματα.

Με την ευχή να τα πούμε γρήγορα από κοντά

Οι δάσκαλοι της έκτης

Παπανικολάου Ολυμπία

ΛΥΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 11ης ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ  ΑΣΚΗΣΗΕΩΝ 11ης ΕΝΌΤΗΤΑΣ

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΣΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΩΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΣΑ

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

ΠΑΙΔΙΚΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε αρκετά λογοτεχνικά βιβλία για να περάσετε ευχάριστα την ώρα σας

Μια παρουσίαση αφιερωμένη στη μεγάλη γιορτή της πατρίδας και τους ήρωες της επανάστασης του 1821

Ελληνική Επανάσταση του 1821

Μπορείτε επίσης να διαβάσετε τα κείμενα του βιβλίου της Γλώσσας που είναι αφιερωμένα στην επανάσταση του 1821

Λύσεις μαθηματικών ανάλογα αντιστρόφως ανάλογα ποσά

Ασκήσεις επανάληψης 10ης ενότητας

Λήψη αρχείου

Τα δελφινάκια του Αμβρακικού μια ταινία βασισμένη στο ομώνυμο παιδικό μυθιστόρημα του Ντίνου Δημόπουλου

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

Ελπίζουμε να είστε όλοι υγιείς και ασφαλείς. Σας ενημερώνουμε ότι ήδη έχουμε ανεβάσει το υλικό που σας παρέχουμε και από εδώ στην πλατφόρμα e-class. Σταδιακά θα ξεκινήσουμε να δουλεύουμε περισσότερο από εκεί, καθώς μας δίνει μεγαλύτερες ευκαιρίες ανατροφοδότησης και καλύτερη επικοινωνία. Η πλατφόρμα αυτή θα συνδυαστεί και με κάποιου τύπου εξ αποστάσεως εκπαίδευση  για την οποία κι εμείς περιμένουμε οδηγίες.

Επειδή η είσοδος με τους κωδικούς του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου είναι ακόμα δύσκολη, λόγω υπερφόρτωσης του συστήματος, μπορείτε μέσα από τη σελίδα του σχολείου να βλέπετε και να κατεβάζετε το υλικό μας. Έχει προστεθεί η επιλογή “Οι η-τάξεις του σχολείου μας”στο κεντρικό μενού και τα μαθήματά μας είναι ανοιχτά, οπότε μπορείτε να τα βλέπετε και χωρίς την χρήση κωδικών. Μόλις εξομαλυνθεί η κατάσταση και βελτιωθεί η υποστήριξη, θα σας στείλουμε αναλυτικές οδηγίες για το πώς μπορούν τα παιδιά να “γραφτούν” στα μαθήματα, καθώς αυτό θα μας δώσει μεγαλύτερη άνεση αλληλεπίδρασης. Προς το παρόν θα συνεχίσουμε να ανεβάζουμε το υλικό και στη σελίδα του σχολείου.

Στο άμεσο μέλλον, θα σας στείλουμε περισσότερες οδηγίες, αφού ενημερωθούμε κι εμείς. Να είστε ασφαλείς και υγιείς.

Οι δάσκαλοι της έκτης

Παπανικολάου Ολυμπία

Μια παρουσίαση για το μάθημα της Μουσικής από τον κύριο Νίκο Δημηνάκη

Μαθήματα-Beatbox-I_Ν.-Δημηνάκης

Αγαπητοί γονείς και μαθητές

Θα σας παρακαλούσα να διαβάσετε στις ανακοινώσεις, στην αρχική σελίδα του ιστολογίου του σχολείου μας, την ανακοίνωση του κυρίου Χρήστου Ξυλογιάννη που παρέχει αναλυτικές οδηγίες για τον τρόπο με τον οποίο θα συνδεθείτε στις ηλεκτρονικές τάξεις του σχολείου μας.

Επίσης για όσους γονείς και μαθητές του Στ΄2 θα επιθυμούσαν να έρθουν σε επικοινωνία μαζί μου μπορούν να στείλουν e-mail στη διεύθυνση anlevendis1@gmail.com

Ελπίζω σύντομα να μπορέσουμε να τα πούμε από κοντά

Ο δάσκαλος της τάξης

Λύσεις των ασκήσεων της 10ης ενότητας

Επανάληψη στις εξισώσεις με άγνωστο προσθετέο κεφάλαιο 26

Λήψη αρχείου

Λύσεις των εξισώσεων με άγνωστο προσθετέο

Ασκήσεις επανάληψης 10ης ενότητας β΄ μέρος

5 σχόλια

Μετάβαση στη φόρμα σχολίων

• κωνσταντινα στο 17 Μαρτίου 2020 στις 5:21 μμ

Κυριε Ανδρεα
    καθε ποτε θα μας βαζετε ασκησεις;

1. Κάθε Δευτέρα και Πέμπτη και θα ανεβάζoυμε και τις απαντήσεις για να διορθώνετε τα λάθη σας

• Π'αρτος Αλ. στο 21 Μαρτίου 2020 στις 10:10 πμ
    • Απάντηση

Ευχαριστούμε για το υλικό. Ελπίζουμε να είστε καλά. Είμαστε όλοι καλά .
    Αλέξανδρος Πάρτος

1. Μέχρι τώρα όλα καλά ελπίζω να τελειώσει γρήγορα όλη αυτή η κατάσταση και να μπορέσουμε να τα ξαναπούμε από κοντά

• ΟΛΥΜΠΙΑ στο 23 Μαρτίου 2020 στις 12:06 πμ
      • Απάντηση

Να είστε όλοι καλά, αυτό είναι τώρα το κυριότερο!