sxoleio

Η διεύθυνση, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες του 7ου Δημοτικού Σχολείου Σταυρούπολης σας καλωσορίζουν στον δικτυακό τους τόπο! Στο μενού “Το Σχολείο”, μπορείτε να δείτε διάφορα χρήσιμα ιστορικά στοιχεία για το σχολείο και τη γειτονιά μας. Ακόμη, μπορείτε να διαβάσετε διάφορες Ανακοινώσεις από τη διεύθυνση ή το Σύλλογο Γονέων ενώ στο “Μαθητικό Βήμα”, θα βρείτε άρθρα των παιδιών. Στις “Δραστηριότητες”, σας παρουσιάζουμε αυτά που λαμβάνουν χώρα στην καθημερινή λειτουργία του σχολείου όπως γιορτές, εκπαιδευτικές επισκέψεις, εφημερίδες κτλ. Πλούσιο “Εκπαιδευτικό Υλικό” που αφορά σε όλες τις τάξεις του σχολείου καθώς και πληροφορίες για τα διάφορα Εκπαιδευτικά Προγράμματα”  καθώς και τα “Ευρωπαϊκά Προγράμματα, που γίνονται στο σχολείο μας μπορείτε να δείτε στα αντίστοιχα μενού. Μπορείτε ακόμη να ενημερωθείτε για τα νέα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Καλή περιήγηση!

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 2023-2024

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (Δ.Α.Ι.)

ΟΑΣΠ – ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ

Σχολικό έτος 2023-2024

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ –  ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ
Ονοματεπώνυμο εκπαιδευτικού Ημέρα (πρώτη του μήνα) Ώρα
1 Φράγκου Έλενα (Α) Πέμπτη 13:15 – 14:00
2 Μεντεσίδου Παρθένα (Β1) Πέμπτη 13:15 – 14:00
3 Γκολτσουγιάννη Γεωργία (Β2) Πέμπτη                                                          13:15 – 14:00
4 Καλαμίδα Νικολέτα (Γ1) Τετάρτη 13:15 – 14:00
24  Χερκελετζή Φωτεινή (Θ. Αγωγής) Κατόπιν τηλ. επικοινωνίας
25 Χαρίσκου Μαρία (Ολοήμερο) Κατόπιν τηλ. επικοινωνίας

Ενιαίου Τύπου Δημοτικό Σχολείο

DimosiotitaETOS_1617_AfisaΗ δημιουργία ΕΝΙΑΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ προκύπτει από τη συνταγματική δέσμευση για παροχή ίσων ευκαιριών στην εκπαίδευση για όλους τους μαθητές της ίδιας βαθμίδας. Η έμπρακτη εφαρμογή των αρχών της ισοτιμίας και της δικαιοσύνης στην Εκπαίδευση επιχειρείται με την ενιαία παροχή κοινών γνωστικών και διδακτικών αντικειμένων σε όλους τους τύπους δημοτικών σχολείων της χώρας από 4/θέσια και πάνω (περίπου 3.555 σχολικές μονάδες). Με την συνεπακόλουθη ενοποίηση των Εβδομαδιαίων Ωρολογίων Προγραμμάτων, αφού ελήφθη υπόψη εισήγηση του ΙΕΠ (Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής) καθώς και τα πορίσματα της
Επιτροπής του Εθνικού Διαλόγου για την υποχρεωτική εκπαίδευση, καθιερώνεται ο ΕΝΙΑΙΟΣ ΤΥΠΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ. Ο νέος ενιαίος τύπος δημοτικού σχολείου εξασφαλίζει τον εμπλουτισμό και την επέκταση των προσφερόμενων νέων γνωστικών αντικειμένων (ΤΠΕ, ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ) στους μαθητές όλων των τύπων σχολείων από 4/θέσια και πάνω (περίπου 3.555 σχολικές μονάδες) Η λειτουργία του ενιαίου τύπου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου ορίζεται από τις 8:00 έως τις 13:15 και για τη ζώνη του προαιρετικού ολοήμερου προγράμματος από τις 13:15 έως τις 16:00. Εξασφαλίζεται και γενικεύεται η ώρα μελέτης για όλους τους μαθητές με εκπαιδευτικό του κλάδου ΠΕ 70, ώστε, οι μαθητές να απαλλάσσονται, στο μέγιστο δυνατό βαθμό, από τον φόρτο προετοιμασίας των μαθημάτων και των εργασιών της επόμενης ημέρας. Στη τρίτη ώρα του ολοήμερου προγράμματος προσφέρεται ένα σύνολο από επιλογές διδακτικών αντικειμένων (ΤΠΕ, Αγγλικά, Αθλητισμός, Εικαστικά, Θεατρική Αγωγή, Μουσική, Πολιτιστικοί Όμιλοι Δραστηριοτήτων) που δίνουν την ευκαιρία στην πολύπλευρη ανάπτυξη των ψυχοκινητικών και γνωστικών δεξιοτήτων των μαθητών.

Εξειδικευμένη Εκπαιδευτική Υποστήριξη για την Ένταξη Μαθητών με Αναπηρία ή / και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες

DimosiotitaEKSEID_1617_Afisa

Η Πράξη αφορά στην υλοποίηση του θεσμού της παράλληλης στήριξης των μαθητών με αναπηρία ή και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι οποίοι φοιτούν στο γενικό σχολείο, με στόχο την ενσωμάτωσή τους και την εξασφάλιση της προσβασιμότητας αυτών στο κοινωνικό γίγνεσθαι με αποτέλεσμα την αντιμετώπιση του κοινωνικού αποκλεισμού, την αντιμετώπιση της σχολικής αποτυχίας και της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου.

Στο πλαίσιο αυτό θα απασχοληθούν 2.300 εκπαιδευτικοί (ΑΠ6: 2.084, ΑΠ8:96, ΑΠ9:120) που θα συλλειτουργούν με τον εκπαιδευτικό της τάξης (παράλληλη στήριξη) και θα υποστηρίζουν αποκλειστικά τους μαθητές με αναπηρία ή και με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του προγράμματος σπουδών τους. Η απασχόληση των εκπαιδευτικών θα αφορά τόσο την Π/βάθμια εκπαίδευση όσο και τη Δ/βάθμια.

Επίσης, προβλέπεται η απασχόληση ατόμων ως Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό (ΕΒΠ) για τους μαθητές που αδυνατούν να αυτοεξυπηρετηθούν (μαθητές με κινητικά προβλήματα κλπ), καθώς και ως Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό (ΕΕΠ)/σχολικοί νοσηλευτές για όσους μαθητές χρήζουν νοσηλευτικής φροντίδας.

2 σχόλια

1. Πώς βρίσκω τον δάσκαλο τού παιδιού,?

1. Στις αμέσως επόμενες ημέρες θα αναρτηθούν οι ημέρες και ώρες κατά τις οποίες οι εκπαιδευτικοί θα πραγματοποιούν ενημέρωση γονέων για το σχολικό έτος 2022 – 2023.