Εκπαιδευτικές

IMG 0067

Στα πλαίσια του ολοήμερου προγράμματος ξεκινήσαμε επικοινωνία με τα παιδιά του Τμήματος Ελληνικής Γλωσσομάθειας Μαδρίτης. Αφού τους αποστείλαμε τις δικές μας ζωγραφιές με θέμα κάτι από την Ελλάδα και τους συστηθήκαμε, μας απάντησαν με όμορφες χριστουγεννιάτικες κάρτες.

Με μεγάλη μας χαρά θα συνεχίσουμε την επικοινωνία, που ανοίγει ορίζοντες και προσφέρει χαρά στα παιδιά του σχολείου μας και του ΤΕΓ Μαδρίτης!
Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός: Μιχαλίτσης Παναγιώτης

30/11/2023

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ – ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ “Ο ΜΑΓΚΑΣ”

Το σχολείο μας, στο πλαίσιο των πολιτιστικών και εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, την Πέμπτη 30/11/2023, μετέβη στην Αθήνα, στο θέατρο Ακάδημος, για την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης “Ο Μάγκας”.

20231130 114956

24/10/2023

ΦΟΡΗΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ

Το σχολείο μας φιλοξένησε σήμερα, Τρίτη 24 Οκτωβρίου στον προαύλιο χώρο το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο-Planetarium on the Go. Κάθε τμήμα παρακολούθησε μία εκπαιδευτική ταινία για το ηλιακό μας σύστημα βοηθώντας έτσι τα παιδιά να κατανοήσουν τι συμβαίνει γύρω μας, αλλά και στο σύμπαν. Έπειτα, οι μαθητές/τριες είχαν τη μοναδική δυνατότητα να παρατηρήσουν τον Ήλιο με τηλεσκόπιο, προκαλώντας τους ενθουσιασμό, και να συζητήσουν πάνω σε ερωτήματα που είχαν.

——————————————————————————————————————

20/10/2023

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Οι μαθητές/τριες του σχολείου παρακολούθησαν και γνώρισαν τη διαδικασία ανακύκλωσης,
ανακύκλωσαν τα υλικά που είχαν συγκεντρώσει στο σχολείο, ενημερώθηκαν και έμαθαν τη σημασία και τη χρηστικότητα της ανακύκλωσης.

20231020 090240