Έβδομο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας

Ακρίτα 118 & Κρήτης, Καλαμάτα, 24132 .Τηλ και Fax :2721084470

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΩΝ

| 0 σχόλια

Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Γ  τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πάρκο Σιδηροδρόμων Καλαμάτας. Οι μαθητές ενημερώθηκαν και παρατήρησαν τους συρμούς που πραγματοποιούσαν τα δρομολόγια, αλλά και τις μεταφορές προϊόντων από την πρωτεύουσα της Μεσσηνίας με όλη την Ελλάδα και τον κόσμο.

6                 8

Στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος κατέταξαν τα φυτά που υπάρχουν στο πάρκο και ” ‘άκουσαν” τους ήχους που προσφέρει στο αστικό τοπίο. Επίσης επισκέφτηκαν το Αγροτικό Λαογραφικό Μουσείο και ξεναγήθηκαν από τον κ. Νίκο Κισκήρα, ο οποίος με αγάπη και μεράκι εδώ και χρόνια συγκεντρώνει και εκθέτει αντικείμενα καθημερινής χρήσης, που χρησιμοποιούσαν στην  καθημερινότητά τους οι κάτοικοι της περιοχής καθώς και  στις αγροτικές ασχολίες τους.

2 1      7

Τα απαραίτητα πεδία έχουν σήμανση με *.