Η ιστορία του 7ου Δημοτικού Σχολείου Ιλίου

Το σχολείο μας ιδρύθηκε το Σεπτέμβριο του 1964. Αρχικά στεγαζόταν στο κτίριο του ιδιωτικού Σχολείου της Μαρίας Καλά, που έπαψε να λειτουργεί και που βρισκόταν στην οδό Αλαμάνας και Ελπίδος, κοντά στο σημερινό διδακτήριο. Το 1967 ο τότε δήμαρχος των Νέων Λιοσίων Οικονόμου Αθανάσιος μαζί με την Εφορευτική Επιτροπή του Σχολείου κινήθηκαν για την εξεύρεση του οικοπέδου για το κτίσιμο νέου κατάλληλου διδακτηρίου. Το νέο διδακτήριο θεμελιώθηκε στις 3 Νοεμβρίου 1975 και τα εγκαίνιά του έγιναν στις 12 Ιουνίου 1977.

Για την εποχή του ήταν ένα σύγχρονο κτίριο με μεγάλους διαδρόμους και ευρύχωρες αίθουσες, όσες ακριβώς απαιτούνταν για 12 τμήματα. Οι εκπαιδευτικές ανάγκες επέβαλαν τη μετατροπή των διαδρόμων του ορόφου σε αίθουσες χημείου και αργότερα σίτισης, σε βιβλιοθήκη, σε αίθουσα Εικαστικών και αποθήκη. Διευθυντές που χρημάτισαν στο σχολείο μας από την έναρξή του μέχρι σήμερα αναφέρουμε τους Μαρινόπουλο Γεώργιο, Αντωνάκη, Μαρκιανό Μάρκο, Τσιτσάνη Γρηγόριο, Κατσανάκη Γεώργιο, Μαργαρίτη Ιωάννα, Αποστόλου Αικατερίνη, Ζηνέλη Δημήτριο, Πάντο Γεώργιο, Πολίτη Γεώργιο, Σιαφλά Αθανάσιο, Κωνσταντίνα Παπακωνσταντίνου.