Βραδιά Αστροπαρατήρησης, Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024

Η μαγική βραδιά της αστροπαρατήρησης ολοκληρώθηκε έχοντας σύμμαχο τις καιρικές συνθήκες ( ο ουρανός ήταν πεντακάθαρος ) και οι παρατηρήσεις με τα πέντε τηλεσκόπια των μελών του ΟΦΑ έγιναν χωρίς προβλήματα. Παρατηρήσαμε, το φεγγάρι, τον Δία με τους 4 δορυφόρους του, και το νεφέλωμα του Ωρίωνα.

Ευχαριστούμε πολύ τον Όμιλο Φίλων Αστρονομίας και ιδιαίτερα την πρόεδρο κα Αγγελίτση Σίσσυ, την ταμία κα Νατάσα Γκοντέλη  για τη διάλεξη που μας πρόσφερε στο θεατράκι του σχολείου μας, πριν την αστροπαρατήρηση,  και τους φίλους – μέλη του ΟΦΑ, κο Στράτο Βυζιηνό,  κο Παναγιώτη Καράβατο , κο Άρη Μητρούση, κο Τραϊανό Πεχλιβάνη, κο Δημήτρη Προδρόμου και τον κο Γιάννη Χαΐνογλου  που με την ευγένεια , το χαμόγελο και τα τηλεσκόπια τους, μας βοήθησαν να πραγματοποιήσουμε την καταπληκτική αυτή βραδιά.

Επίσης, ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για τη βοήθεια, υλική και οικονομική, που μας πρόσφερε (όπως κάνει πάντα άλλωστε) στη διοργάνωση της αστροπαρατήρησης.