Ενημέρωση για την ημέρα αγιασμού σχολ. έτους 2021-2022

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που επικρατούν, σας ενημερώνουμε πως ο Αγιασμός θα τελεσθεί τη Δευτέρα, 13 Σεπτεμβρίου, στις 9:00

Τα παιδιά της Α΄ τάξης, με τους γονείς, θα παρακαλούσαμε να προσέλθουν, κατ’

Εγγραφές μαθητών/τριων για το σχολικό έτος 2021 – 2022

Οι εγγραφές των μαθητών στην Α Τάξη του 72ου Δημοτικού Σχολείου και του 19ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης για το σχολικό έτος 2021-2022 θα διενεργούνται στο 72ο Δημοτικό Σχολείο από την 1/3/2021 ως 20/3/2021 κατά τις ώρες 08:30 – 09:30.

Οι γονείς θα προσέρχονται στο σχολείο, και από την αυλή θα προσκομίζουν τα έγγραφα, επειδή απαγορεύεται –

Συλλογή στοιχείων μαθητών

Σας παρακαλούμε να χρησιμοποιήσετε τον σύνδεσμο Σχολίασε που βρίσκεται στο τέλος του άρθρου, ώστε να μας αποστείλετε ως σχόλιο τα εξής στοιχεία: Ονοματεπώνυμο μαθητή,  Ονοματεπώνυμο κηδεμόνα μαθητή, email κηδεμόνα μαθητή, κινητό κηδεμόνα μαθητή. Η φόρμα

Chœur et Mouvement

Η παιδική χορωδία Chœur et Mouvement από το Παρίσι στο 72ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης θα τραγουδήσει για τα παιδιά!!

Τη Δευτέρα, 30 Απριλίου στις 10:30 πμ, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Το παιδί στον κόσμο των τροφίμων

Την Τρίτη 23/1/2018, η Ε΄τάξη του σχολείου μας παρακολούθησε το πρόγραμμα διατροφικής αγωγής του τμήματος Γεωπονίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου «Το παιδί στον κόσμο των τροφίμων». Στόχος του προγράμματος η ισορροπημένη διατροφή, η θέση που κατέχουν τα τρόφιμα στη διατροφή μας καθώς και η εξοικείωσή τους με την επιστήμη και την τεχνολογία τροφίμων.

Ομιλία συγγραφέα

Την Παρασκευή, 5 Μαΐου 2017, η συγγραφέας Μητσιάλη Αλεξάνδρα μίλησε στους μαθητές και μαθήτριες των Γ και Δ τάξεων του σχολείου μας. Η συγγραφέας κουβέντιασε και διάβασε βιβλία στα παιδιά, τονίζοντάς τους τις χαρές και αρετές της φιλαναγνωσίας. Η όμορφη εκδήλωση έκλεισε με μία υπόσχεση από το σχολείο μας να πραγματοποιήσουμε ένα θεατρικό έργο βασισμένο

Ενημέρωση αντισεισμικής προστασίας

Την Τετάρτη, 3 Μαΐου 2017, το τμήμα Πολιτικής Προστασίας και η Εθελοντική Ομάδα ΕΠΟΜΕΑ του Δήμου Θεσσαλονίκης επισκέφθηκαν το σχολείο μας και ενημέρωσαν τους μαθητές και το εκπαιδευτικό προσωπικό για τα μέτρα προστασίας σε περίπτωση σεισμού, αλλά και επικίνδυνων καιρικών φαινομένων.

IMG_20170503_101311 » Διαβάστε όλο το άρθρο